Premierę filmu zaplanowano na najbliższy piątek. Od kilku dni wiadomo, że „Kler" nie będzie wyświetlany w ostrołęckim kinie „Jantar", które znajduje się w tamtejszym Centrum Kultury - placówce samorządowej.

Na pytania zainteresowanych obejrzeniem filmu widzów, jaki jest powód tej decyzji, kino odsyła do władz. Z kolei na pytanie portalu moja-ostroleka.pl kierownik kina już od tygodnia nie znajduje czasu na odpowiedź.

Czytaj także: Zakazują "Kleru". Szkodzą sobie i Kościołowi

Radio ZET sugerowało, że za decyzją o niewpuszczeniu "Kleru" na ekran ostrołęckiego kina stoi prezydent miasta. Janusz Kotowski, który pełni tę funkcję od 12 lat, jest bowiem członkiem PiS, z wykształcenia teologiem, pracującym niegdyś jako katecheta. To właśnie jemu podlega Ostrołęckie Centrum Kultury, a więc i kino "Jantar".

 

Zakazu emisji „Kleru" w samorządowym kinie w Ełku chce jeden z miejscowych radnych Wojciech Kwiatkowski z Klubu Radnych Dobro Wspólne.

Taki wniosek złożył wczoraj na sesji Rady Miasta. - Jest to krytyka duchowieństwa, a ja jestem członkiem Kościoła katolickiego i nie życzę sobie, żeby takie filmy pokazywano w samorządowym kinie – tłumaczył radny Kwiatkowski.

Podnosił też, że honorowym obywatelem Ełku jest papież Jan Paweł II, który nauczał, aby Kościół katolicki traktować jak swoją matkę. - "Nie opluwa się własnej matki" – tłumaczył radny.

- U nas będzie grany „Kler”, tyle że od 25 października - zapowiada w  rozmowie z „Rzeczpospolitą” Artur Urbański, wiceprezydent Ełku. Dodaje, że Centrum Kultury jest małe i ma już wcześniej zaplanowane wydarzenia.  – To, że radny apeluje, by filmu nie wyświetlać, to nie znaczy, że tak będzie. Każdy może wyrazić swoją opinię na temat filmu, a że mamy czas wyborczy, to pewnie będzie ich dużo – dodaje prezydent  Urbański. Przyznaje, że nie raz do urzędu czy samego prezydenta trafiały prośby dotyczące różnych filmów, by ich nie wyświetlać w lokalnym kinie, ale nigdy nie zostały uwzględnione.

W drugim nienależącym do samorządu kinie „Kler" ma być wyświetlany bez problemu.

W mediach pojawiła się też informacja, że najnowszego filmu Smarzowskiego nie będzie można zobaczyć w kinie prowadzonym przez Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki.

- Mamy w kinie jedną salę i jesteśmy w stanie niektóre warunki dystrybutora przyjąć, a inne nie. „Kler" musielibyśmy grać przez trzy tygodnie bez możliwości zagrania żadnego innego filmu - tłumaczył Paweł Twardoch, dyrektor Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Teraz okazuje się, że "Kler" będzie jednak tam grany, tyle że dopiero w listopadzie. - W związku z utrzymanymi w sensacyjnym tonie doniesieniami medialnymi dotyczącymi braku filmu „Kler", uprzejmie informujemy, że film ten planowany jest w repertuarze kinowym począwszy od dnia 2 listopada – informuje Ośrodek Kultury w Grodzisku na swoim profilu na Facebooku.

Placówka tłumaczy, że spowodowane jest to faktem, że warunkiem premierowej projekcji „Kleru" jest jego wyświetlanie na wyłączność (codziennie dwa seanse wieczorne przez dwa tygodnie).

- W związku z tym, podjęta została decyzja, by jego emisja nastąpiła już po premierze, na korzystniejszych warunkach – podkreśla grodziski Ośrodek Kultury.

Zwraca też uwagę, że tamtejsze kino jest obiektem jednosalowym, a emisja tylko jednego tytułu przez okres dwóch tygodni nie jest rozwiązaniem optymalnym.

- W przeszłości tego rodzaju decyzje spotykały się z licznymi głosami krytycznymi naszych widzów. Zastosowane rozwiązanie pozwoli zarówno na utrzymanie zróżnicowanego repertuaru, jak również umożliwi zainteresowanym obejrzenie przedmiotowego tytułu – wyjaśnia placówka.

Głośny jeszcze przed premierą "Kler" Wojciecha Smarzowskiego to opowieść o kondycji polskiego Kościoła. Jak podkreślał sam reżyser - jego film nie dotyka wiary, ale patologii wśród ludzi Kościoła.

Film został nagrodzony przez publiczność i dziennikarzy na zakończonym w sobotę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.