Reklama

Młodzi Duńczycy zwlekają z inicjacją seksualną

Ponad jedna czwarta duńskich 18- i 19-latków nie rozpoczęła jeszcze współżycia seksualnego. Niemal 90 procent z nich deklaruje, że chce zachować dziewictwo aż do ślubu.

Aktualizacja: 18.11.2016 12:15 Publikacja: 18.11.2016 11:28

Młodzi Duńczycy zwlekają z inicjacją seksualną

Foto: 123RF. fot. epicstockmedia

Tak wynika z badań Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP).

Karen Margrethe Dahl, socjolożka z NIZP, przyznaje, że w grupie badanych nastolatków, którzy deklarują wstrzemięźliwość w rozpoczęciu współżycia seksualnego oraz chęć znalezienia partnera na całe dorosłe życie, dominują ci, którzy pochodzą z rodzin imigrantów. - Ale jest też sporo Duńczyków - uspokaja.

Około jedna trzecia badanych nastolatków w wieku 18 i 19 lat miało już licznych partnerów seksualnych. Analizujący wyniki badań naukowcy stwierdzili, że w dużej mierze ma to związek z czynnikami społecznymi.

Osoby, które jako nastolatki współżyły z licznymi partnerami pochodzą na ogół z rodzin uboższych, mają też gorsze wyniki nauczania.

Z duńskich badań wynika również, że znacząco spadła liczba młodszych nastolatków rozpoczynających życie seksualne. W 2009 roku 34 procent 15-letnich Duńczyków miało już za sobą ten "pierwszy raz". W 2013 roku ten odsetek spadł do 20 procent.

Reklama
Reklama

- Nazywamy młoda generację "pokoleniem odpowiedzialnych" - mówi Karen Margrethe Dahl. - W przeciwieństwie do starszych pokoleń zdrowiej jedzą, mniej palą i piją i czekają z rozpoczęciem współżycia seksualnego.

Jak się okazuje, dotyczy to nie tylko Duńczyków. Badania  opublikowane w magazynie "Archives of Sexual Behaviour" wskazują bowiem, że jest to trend dotyczący również młodych Amerykanów. Oni także są mniej aktywni seksualnie niż co najmniej dwa poprzedzające ich pokolenia.

Społeczeństwo
Finlandia dopuszcza polowania na wilki. Czy inne kraje UE pójdą jej śladem?
Społeczeństwo
Strzelanina na plaży Bondi. Kim jest bohater, który mógł uratować nawet setki osób?
Społeczeństwo
Samolot pasażerski prawie zderzył się z maszyną wojskową USA. „To oburzające”
Społeczeństwo
Kibice rozczarowani wizytą Leo Messiego w Kalkucie. Wdarli się na boisko i zdemolowali stadion
Społeczeństwo
Ultrabogacze podbijają świat. I nadal się bogacą
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama