Celem ćwiczeń Anakonda–18 jest sprawdzenie jak w warunkach wojennych współdziałają ze sobą wojsko, administracja cywilna, a także struktury dowodzenia NATO.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Anakonda" odbywają się cyklicznie. Wyjątkowo w tym roku obejmą one nie tylko teren Polski, ale też Litwę, Łotwę i Estonię, a także morze bałtyckie. Będą też rozciągnięte w czasie. Potrwają niemal miesiąc. W manewrach wezmą udział żołnierze z 10 krajów NATO.

Czytaj także: Pozory czy straszenie USA?

Na terenie Polski będzie ćwiczyło około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w krajach bałtyckich oraz na morzu. Okazuje się, że tak podzielona liczba wojskowych nie jest przypadkowa.

- Zgodnie z zapisami Dokumentu Wiedeńskiego nie przekroczymy granicy 13 tys. ćwiczących żołnierzy i nie będzie obowiązku zapraszania obserwatorów. Niemniej jednak obserwatorzy zostaną zaproszeni, kto skorzysta z zaproszenia trudno powiedzieć – opisuje nam ppłk. Piotr Walatek z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie wiadomo czy z takiego zaproszenia skorzystają np. Rosjanie.

Co będzie się działo? Przewidziane zostało m.in. odbicie statku na morzu na wysokości Gdyni zaatakowanego przez terrorystów, działanie wojsk chemicznych oraz służb medycznych w sytuacji użycia broni masowego rażenia. 10 listopada planowane jest pokonanie Wisły w Chełmnie przez pododdziały wojsk pancerno-zmechanizowanych. Z kolei 12 - 13 listopada w okolicach Wielbarku wydzielony zostanie tzw. drogowy odcinek lotniskowy, nad którym samoloty będą tam pozorowały podejście do lądowania. Ciekawie będzie wyglądało ćwiczenie przeprowadzone w Białymstoku, w trakcie którego administracja będzie musiała ewakuować cywilów z rejonu działania Sił Zbrojnych.

Cały tekst można przeczytać tutaj.