- Dziś Izrael posiada zdolność do przeciwdziałania pociskom balistycznym wystrzelonym z Iranu i z dowolnego innego miejsca - powiedział Benjamin Netanjahu na posiedzeniu rządu, na które zaproszony został ambasador USA w Izraelu David Friedman. - Niech wszyscy nasi nieprzyjaciele wiedzą, że mamy nad nimi przewagę, tak defensywnie, jak i ofensywnie - dodał premier, pełniący jednocześnie funkcję ministra obrony.

Netanjahu oświadczył, że próby przeprowadzono w ostatnich tygodniach. - Sukces przeszedł wszelkie oczekiwania. System Strzała 3 przechwycił pociski balistyczne na bezprecedensowych wysokościach i przy bezprecedensowych prędkościach - dodał.

Testy systemu Strzała 3 na Alasce miały zostać przeprowadzone w 2017 r. i 2018 r., jednak z powodu problemów technicznych zostały odwołane.

AFP PHOTO / HO / ISRAELI MINISTRY OF DEFENCE

Izraelska tarcza antyrakietowa obejmuje systemy Strzała 2 i 3, Żelazna Kopuła oraz Proca Dawida. Ma zapewniać ochronę przed rakietami wystrzeliwanymi m.in. ze Strefy Gazy oraz Libanu.

Elementy opracowanego przez Israel Aerospace Industries oraz firmę Boeing systemu Strzała 3 zostały rozmieszczone w Izraelu w 2017 r.