„Wbrew panującemu przekonaniu, kryzys gospodarczy będący następstwem pandemii koronawirusa istotnie wpłynął na działalność aptek, znacznie obniżając ich dochody. Apteki znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Negatywny trend dotyczy głównie placówek prowadzonych przez mikroprzedsiębiorców" – pisze w apelu do premiera Mateusza Morawieckiego prezes NRA.

„W znacznej części apteki prowadzone są przez mikroprzedsiębiorców lub farmaceutów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Konsekwencją trudnej sytuacji finansowej aptek będzie konieczność ich zamykania przez właścicieli, co może negatywnie wpłynąć w najbliższych miesiącach na stabilność i jakość usług świadczonych przez farmaceutów, dostępność dla pacjentów do placówek aptecznych" – podkreśla Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa. Wsparcie dla branży farmaceutycznej i medycznej

Dodaje, że w początkowej fazie pandemii Covid-19 farmaceuci znaleźli się na pierwszej linii frontu wykazując ogromne zaangażowanie i solidarność w walce o zdrowie pacjentów. „Podejmowali działania poprawiające wydajność systemu opieki zdrowotnej w kraju poprzez działalność edukacyjną" – pisze prezes NRA.

To już drugi apel aptekarzy o rządowe wsparcie skierowany do premiera Morawieckiego. Pierwszy, wystosowany 26 stycznia, pozostał bez odpowiedzi.