Podwyżki dla nauczycieli: prezydencki projekt w Sejmie

Prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu własny projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Przewiduje on podwyżki pensji dla nauczycieli w 2024 r., ale nie ma w nim 3 mld zł dotacji na media publiczne. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał w tej sprawie oświadczenie.

Aktualizacja: 27.12.2023 12:11 Publikacja: 27.12.2023 10:12

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Foto: PAP/Leszek Szymański

W sobotę prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne.

- Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić - podkreślił prezydent.

W mediach społecznościowych prezydent stwierdził, że „próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania”.

Duda zapowiedział jednak, że po Świętach Bożego Narodzenia złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m. in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

Czytaj więcej

Prezydent Duda wetuje 3 mld zł na TVP. Wzywa Hołownię i Kidawę-Błońską

Tusk: Poradzimy sobie

W rządowym projekcie budżetu na 2024 r.  znalazły się pieniądze na podwyższenie średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących o 33 proc., a pozostałych grup – w tym nauczycieli przedszkoli – o 30 proc. Miało to zapewnić nauczycielom wzrost pensji o obiecane przez Tuska w kampanii wyborczej 1500 zł.

„Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi „kominówkę”, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym” — skomentował na platformie X premier Donald Tusk.

To samo, lecz bez 3 mld na TVP 

"Właśnie składamy w Sejmie prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli, ale bez 3 mld zł na nielegalnie przejętą telewizję publiczną" - przekazała w środę rano PAP  szefowa Kancelarii Prezydenta  Grażyna Ignaczak-Bandych.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, zawiera on „rozwiązania tożsame w zakresie celu, treści i o skutkach finansowych” jak uchwalona 21 grudnia 2023 r. ustawa okołobudżetowa przygotowana przez rząd Donalda Tuska, ale "z wyłączeniem zakwestionowanych przepisów dotyczących finansowania mediów publicznych".

W projekcie prezydenta przewidziano, że w roku 2024 średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększa się o 2,308 proc.

„Z uwagi na materię przedkładanego projektu, zwracam się do pana marszałka o możliwie najpilniejsze podjęcie prac legislacyjnych i uchwalenie ustawy przez Sejm” - napisał prezydent we wniosku złożonym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Sejmu, ale raczej nie ma szans na to, by został poddany pod głosowanie przed końcem roku.

"Informuję, że oba dokumenty zostały skierowane do wstępnego opiniowania przez służby prawne Sejmu. Po zakończeniu tej procedury, najpewniej jeszcze dziś, zostaną im nadane numery druków sejmowych. Prezydencki projekt ustawy zostanie skierowany do konsultacji oraz przesłany Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi, celem przedstawienia stanowiska rządu. Prezydenckie weto zostanie rozpatrzone przez Sejm. Sejm będzie pracował zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wszystkie siły polityczne. Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się zatem w dniach 10-11 stycznia 2024 r." - poinformował marszałek Sejmu.  

W sobotę prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne.

- Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić - podkreślił prezydent.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara