Do takich wniosków doszli samorządowcy obradujący w cieniu szczytu energetycznego (1 – 12 grudnia 2008 r.) na sesji w Koninie i Poznaniu wraz z samorządowcami z całego świata.
Opublikowany niedawno dokument Ministerstwa Gospodarki „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” może jednak ostudzić optymizm polskich samorządowców.
Dokument przewiduje wprowadzenie zmian do prawa energetycznego, które zdefiniują odpowiedzialność gmin za przygotowanie lokalnych planów pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło. Nie będzie to jednak możliwe m.in. bez ustawy wprowadzającej „białe certyfikaty”, tj. wspierającej działania służące energoefektywności. Samorządy bezskutecznie na nią czekają.
[srodtytul]Przyszłość w ekologii[/srodtytul]
Rozwój energetyki odnawialnej ma podstawowe znaczenie dla celów polityki energetycznej państwa, ponieważ uniezależnia nas od importowanej energii. Energetyka odnawialna to zwykle niewielkie jednostki wytwórcze z zerową emisją zanieczyszczeń i małymi stratami przesyłowymi. Ma więc stanowić o przyszłości polskiej energetyki lokalnej, obsługując około 90 proc. kraju.