Powołanie następuje na wniosek wójta (starosty, marszałka). Z treści omawianego przepisu wprost wynika, że rada nie ma kompetencji powołania na to stanowisko osoby, której kandydatury nie obejmuje wniosek wójta. Powstaje jednak pytanie, czy ma prawo odmówić powołania. Odpowiedź na nie jest twierdząca, z zastrzeżeniem, że odmowa powołania przedstawionego przez wójta kandydata na stanowisko skarbnika musi być uzasadniona wyjątkowymi okolicznościami, takimi jak np. brak wymaganego w przepisach prawa wykształcenia.
[srodtytul]Wymagania kwalifikacyjne[/srodtytul]
Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180304]ustawy o finansach publicznych[/link] głównym księgowym budżetu (skarbnikiem) może być osoba, która ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające studia ekonomiczne magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i ma co najmniej trzyletnią praktykę w księgowości (lit. a). Na tym stanowisku zatrudnić można ponadto osobę, która ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i ma co najmniej sześcioletnią praktykę w księgowości (lit. b). Jednocześnie w ust. 7 omawianego artykułu znalazło się stwierdzenie, że przepisy te stosuje się odpowiednio do skarbnika gminy, powiatu lub województwa.
Na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o pracownikach samorządowych (z 22 marca 1990 r.), która nakazywała, aby osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych urzędniczych legitymowały się wyższym wykształceniem, skarbnikiem jednostki samorządu terytorialnego mogła być tylko osoba spełniająca wymagania określone w art. 45 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o finansach publicznych. [b]Potwierdził to również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 września 2008 r. (sygn. akt OSK 887/08)[/b]. Sytuacja zmieniła się jednak od 1 stycznia 2009 r., czyli od wejścia w życie nowej [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawy o pracownikach samorządowych uchwalonej 21 listopada 2008 r.[/link] Zgodnie bowiem z jej art. 6 ust. 2 pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie powołania [b](skarbnikiem) może być osoba, która ma kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku, czyli również taka, która spełnia kwalifikacje określone w art. 45 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy o finansach publicznych.[/b] Rygorystyczny wymóg posiadania wyższego wykształcenia dotyczy – zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z 21 listopada – jedynie pracowników zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych na podstawie umowy o pracę.
[srodtytul]Udzielenie kontrasygnaty...[/srodtytul]