Zasady przeprowadzania ocen określają przepisy obowiązującej od roku [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.)[/link]. Podlegają im osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych oraz kierowniczych stanowiskach urzędniczych. Ocenę przeprowadza się nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na sześć miesięcy.
Dokonuje jej bezpośredni przełożony pracownika samorządowego. Celem tej okresowej weryfikacji jest sprawdzenie, jak pracownik wywiązuje się z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz tych, o których mowa w art. 24 i art. 25 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych.
[srodtytul]Trzeba doręczyć[/srodtytul]
Wynik oceny okresowej bezpośredni przełożony jest obowiązany doręczyć niezwłocznie zarówno pracownikowi, jak i kierownikowi jednostki, w której urzędnik jest zatrudniony. Taki wymóg wynika wprost z art. 27 ust. 4 omawianej ustawy.
Doręczenie wyników zarówno zainteresowanemu, jak i kierownikowi zatrudniającej go jednostki jest bardzo istotne. Jak bowiem wynika z ust. 5 omawianego artykułu, [b]to właśnie do kierownika przysługuje pracownikowi samorządowemu odwołanie od dokonanej przez bezpośredniego przełożonego oceny okresowej.[/b] Odwołanie urzędnik powinien wnieść w terminie siedmiu dni, licząc od dnia, w którym ocena została mu doręczona.