Ustanowienie ulicy a decyzja administracyjna

Wniosek o ustanowienie ulicy nie może być załatwiony?w trybie administracyjnym – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 26.06.2014 10:06

Al. Armii Ludowej w Warszawie

Al. Armii Ludowej w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Anny J. Wraz z kilkoma właścicielami nieruchomości w Kazimierzy Wielkiej w woj. świętokrzyskim wystąpiła ona do burmistrza o ustanowienie ulicy na dotychczasowej drodze dojazdowej do ich posesji i o takie jej poszerzenie, ażeby odpowiadała wymogom ulicy.

Wnioskodawcy zadeklarowali przekazanie po 2,5 m ze swoich gruntów. Domagali się też wywłaszczenia na ten cel jednego z właścicieli, który ogrodził swoją działkę na granicy drogi. Wskutek tego liczący 5 m pas pieszo-jezdny, utworzony na podstawie umowy sąsiedzkiej jako odrębna działka, uległ zwężeniu do 2,5 m.

Burmistrz stwierdził, że ulica, której ustanowienia chcieli właściciele nieruchomości, już istnieje i pas pieszo-jezdny o szerokości 2,5 m jest z nią powiązany. Nie jest to jednak droga publiczna i nie należy do gminy, lecz – jak dowodzi wpis do ewidencji gruntów – do osób fizycznych, właścicieli nieruchomości. Plan zagospodarowania nie przewiduje przeznaczenia pod budowę gminnej ulicy prywatnej działki, na której znajduje się droga. Wniosek nie dotyczy zatem poszerzenia drogi publicznej i ustanowienie ulicy, lecz ustanowienia drogi koniecznej. To zaś, zgodnie z art. 626 kodeksu postępowania cywilnego, należy do sądu powszechnego.

Właściciele działek zaoponowali. Twierdzili, że właścicielem drogi jest gmina, gdyż nabyła ją z mocy prawa 31 grudnia 1998 r. Ich zdaniem przed podziałem tego terenu na działki znajdowała się tu droga publiczna w zarządzie gminy. Wpis w ewidencji gruntu, przypisujący działkę z drogą właścicielom nieruchomości, jest błędny. Dopiero postępowanie dowodowe powinno ustalić, do kogo należy nieruchomość.

Rozpoczęły się postępowania sądowe. W 1998 r. Naczelny Sąd Administracyjny – Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie orzekł, że właściciel gruntu nie ma obowiązku odstępować go nieodpłatnie na poszerzenie pasa pieszo-jezdnego.

W 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę prokuratora rejonowego, który domagał się zobowiązania burmistrza do wydania decyzji w sprawie sposobu dojazdu do posesji Anny J.

W 2012 r. Anna J. zaskarżyła do tego sądu postanowienia burmistrza i Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach odmawiające wszczęcia postępowania o ustanowienie ulicy. Zarzuciła krzywdzące mieszkańców działania, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i zagrażające bezpieczeństwu.

Sąd jednak uznał, że burmistrz i SKO postąpili właściwie. Droga, której poszerzenia domaga się Anna J., nie jest gminna, lecz została utworzona na gruncie należącym do właścicieli nieruchomości. Brak jest przepisów, które zobowiązywałyby burmistrza do tworzenia bądź do występowania o utworzenie drogi gminnej tak, aby każda nieruchomość miała do niej dostęp, i to do drogi o odpowiedniej szerokości. Temu celowi służy ustanowienie drogi koniecznej, która jest instytucją prawa cywilnego. Nie ma więc podstaw do wszczęcia postępowania administracyjnego.

NSA podzielił tę ocenę (sygnatura akt I OSK 2902/12). Oddalając skargę kasacyjną Anny J., stwierdził, że żaden przepis nie mówi, iż ustanowienie ulicy następuje w drodze decyzji administracyjnej. Wszczęcie postępowania administracyjnego byłoby niedopuszczalne, gdyż żądanie ma charakter cywilnoprawny.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo