Na ulgi w opłacie za korzystanie z infrastruktury kolejowej będą mogli liczyć przewoźnicy intermodalni. Chodzi o takich, którzy ładunku przewiezionego po torach nie muszą rozładowywać z wagonów i pakować do ciężarówek, ale przenoszą całość (np. kontener) od razu na przyczepę tira. Taka propozycja znalazła się w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, który wczoraj przyjął rząd.

Propozycja ta ma zachęcić przewoźników do korzystania z kolei. Intencją Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które przygotowało założenia, jest zmniejszenie natężenia ruchu pojazdów ciężarowych na polskich drogach. Przewóz ładunków drogami od lat dominuje nad innymi gałęziami transportu. A to źle wpływa na bezpieczeństwo podróżnych.

Realizacja inwestycji kolejowych ma przebiegać szybciej. Gdy w miejscu lokalizacji trasy kolejowej znajdą się drzewa, nie będzie konieczności uzyskiwania zgody na ich usunięcie. Odejdą więc związane z tym formalności oraz konieczność uiszczenia opłat za wycinkę drzew i krzewów.

Zgodnie z założeniami w razie modernizacji linii kolejowej nie będzie się wywłaszczać sąsiadującej z nią działki, gdy zajdzie potrzeba przebudowy infrastruktury czy uzbrojenia terenu. W takich sytuacjach zostanie wykorzystana instytucja ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości, co będzie się wiązało z koniecznością wypłaty odszkodowania właścicielowi terenu.

etap legislacyjny: trafi do prac w RCL