Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) to nowy instrument dla inwestycji finansowanych z UE

Przedstawiciele obywateli oraz samorządy terytorialne będą mogły korzystać ze wsparcia europejskiego dzięki działalności lokalnych grup działania i przygotowanych przez nie strategii rozwoju lokalnego.

Aktualizacja: 05.04.2015 10:43 Publikacja: 05.04.2015 10:30

Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) to nowy instrument dla inwestycji finansowanych z UE

Foto: www.sxc.hu

Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) to nowy instrument wprowadzony przez Komisję Europejską dla przedsięwzięć finansowanych z funduszy UE na lata 2014–2020. Od 2 kwietnia zaczęła obowiązywać specjalna ustawa o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności, która reguluje te kwestie. Ustawa ma umożliwić skoordynowanie i ujednolicenie przyznawania pomocy dla RLKS niezależnie od tego, z którego z unijnych funduszy będzie ona wypłacana. Chodzi o dofinansowanie projektów związanych m.in. z: rozwojem przedsiębiorczości, zachowaniem lokalnego dziedzictwa, walką z wykluczeniem społecznym i rozwojem infrastruktury turystycznej.

Udział społeczności

Strategie rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność wybierane będą przez komisję powołaną przez zarząd województwa w drodze uchwały. W skład tego gremium wchodzić będą przedstawiciele zarządu województwa i eksperci, którzy m.in. posiadają wiedzę, umiejętności, doświadczenie lub wymagane uprawnienia w dziedzinie objętej programem operacyjnym.

Lokalne grupy działania (LGD) funkcjonować będą jako stowarzyszenie posiadające osobowość prawną. Siedziba LGD ma się znajdować w miejscowości położonej w województwie, którego obszar jest objęty strategią rozwoju lokalnego (LSR), a w przypadku gdy LSR obejmuje obszar więcej niż jednego województwa – w miejscowości położonej w jednym z tych województw. Członkami LGD mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego z wyłączeniem województw. Nadzór nad LGD sprawować będzie marszałek województwa. LGD, w zakresie określonym w jej statucie, może prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji strategii rozwoju lokalnego. W LGD musi być też odpowiednia rada odpowiedzialna za wybór przedsięwzięcia do wsparcia finansowego oraz ustalenia kwoty tego dofinansowania. Zadania takie może na siebie wziąć zarząd stowarzyszenia.

Wybór strategii

Zarząd województwa wybiera LSR na podstawie ogłoszonego wcześniej konkursu. Wniosek o wybór LSR należy złożyć do zarządu województwa na formularzu opracowanym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi i udostępnionym przez zarząd województwa oraz w terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie. Termin składania wniosków o wybór LSR nie może być krótszy niż 14 dni i dłuższy niż 60 dni.

LSR będzie wybierana w drodze uchwały komisji powołanej przez zarząd województwa. Jeżeli realizacja strategii ma być współfinansowana ze środków więcej niż jednego spośród funduszy europejskich, w uchwale o wyborze LSR wyznaczany będzie fundusz wiodący.

Niezwłocznie po wyborze LSR zarząd województwa zawierać będzie z lokalną grupą działania umowę ramową w sprawie realizacji wskazanej strategii.

podstawa prawna: ustawa z 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (DzU z 2015 r., poz. 378)

Decydować będzie konkurs

Strategia rozwoju lokalnego (LSR) będzie wybierana na wniosek lokalnej grupy działania (LGD) w konkursie ogłaszanym przez zarząd województwa.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej