Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, wystosował apel do premier Ewy Kopacz o podjęcie niezbędnych środków służących zainicjowaniu prac nad projektem ustawy reformującej system dochodów jednostek samorządu terytorialnego.
Chodzi o dostosowanie przepisów dotyczących tzw. janosikowego do trzech orzeczeń (dwa wyroki i postanowienie sygnalizacyjne) Trybunału Konstytucyjnego stwierdzających wadliwość i dysfunkcjonalność mechanizmu wyrównywania dochodów JST w obecnej postaci.
– Mamy do czynienia ze stanem naruszenia konstytucji, wynikającym z zaniechania wykonania obowiązku realizacji zaleceń Trybunału – mówi poseł Zgorzelski „Rzeczpospolitej". – Podejmowane przez urzędników Ministerstwa Finansów działania polegają w istocie na pozorowaniu reform, wprowadzaniu fasadowych zmian prawnych, co w efekcie służy marginalizacji i faktycznie powoduje bezskuteczność już zapadłych Trybunału orzeczeń – dodaje.
W ocenie posła urzędnicy Ministerstwa Finansów przekazują do wiadomości społeczeństwa oraz parlamentarzystów błędne informacje, jakoby wyroki Trybunału dotyczące janosikowego zostały wykonane. Tymczasem uchwalone 13 grudnia 2013 r. oraz 23 października 2014 r. nowelizacje ustawy o dochodach JST jedynie punktowo i prowizorycznie zmieniają przepisy uznane za niezgodne z ustawą zasadniczą.
– Co więcej, odnoszą się jedynie do wpłat z tytułu systemu wyrównawczego w latach 2014 i 2015 – wskazuje poseł. – Do tego MF konsekwentnie odmawia wykonania wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazujących zwrot samorządowi Mazowsza 1,8 mld zł nadpłaconego janosikowego. Takie podejście wskazuje na łamanie zasady praworządności przez Ministerstwo Finansów – podkreśla Zgorzelski.