A takim celem jest nie tylko zachowanie cennych przyrodniczo i turystycznie miejsc, ale także ułatwianie do nich dostępu i wykorzystywanie ich w sposób zrównoważony. Dlatego na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane z zachowaniem zabytkowych parków oraz ogrodów, a także prowadzeniem prac budowlanych, modernizacyjnych oraz związanych z doposażeniem we właściwą infrastrukturę, które to działania będą ułatwiać dostęp do miejsc i obszarów atrakcyjnych turystycznie. Przykładowo może to być zagospodarowanie istniejących zbiorników wodnych poprzez budowę kąpielisk, plaż, pomostów, przystani wodnych, czy wreszcie promenad albo bulwarów. Jako element uzupełniający większych projektów realizowane będą mogły być prace polegające na budowie sanitariatów oraz infrastruktury ułatwiającej dostęp do wskazanych obszarów osobom z niepełnosprawnościami.

O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, a także ich jednostki organizacyjne, jak i spółki, w których większość akcji lub udziałów takie jednostki posiadają. Do tego w gronie uprawnionych do przygotowania i złożenia aplikacji znajdują się także parki narodowe i krajobrazowe, przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, organizacje pozarządowe, czy wreszcie kościoły i związki wyznaniowe.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. Na wsparcie projektów, które przejdą ocenę formalną oraz merytoryczną i zostaną zatwierdzone do wsparcia, władze regionalne przeznaczyły blisko 11,5 mln zł.

Wzór wniosku o dofinansowanie oraz wzór umowy, a także wykaz kryteriów, które będą brane pod uwagę przy wyborze projektów, można znaleźć na stronie poświęconej regionalnemu programowi operacyjnemu województwa lubelskiego na lata 2014-2020.