Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 14 maja 2018 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.142.2018. 1.SS) rozstrzygnął kwestię dotyczącą zastosowania zwolnienia z VAT do dostawy działki, na której znajdują się instalacje przesyłowe oraz inne budowle.
Czytaj także: Kable przesyłowe na popaństwowych gruntach - czy firmy zapłacą za służebność przesyłu
Wniosek o interpretację złożyła gmina będąca od 1992 r. właścicielem działki, która nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów i budynków jest oznaczona jako „droga". Na części przedmiotowej działki jeszcze w 2008 r. gmina wybudowała asfaltowy zjazd z drogi krajowej, który w rozumieniu prawa budowlanego stanowi budowlę. Ponadto, przez działkę przebiega sieć kanalizacji deszczowej oraz sieć energetyczna, które stanowią urządzenia budowlane i nie są własnością gminy. Dodatkowo, część działki została przez gminę wydzierżawiona na rzecz prywatnego podmiotu, który na podstawie decyzji o warunkach zabudowy wybudował na działce reklamę świetlną. Gmina podała we wniosku, że zamierza sprzedać opisaną działkę w celu poprawy zagospodarowania nieruchomości sąsiadującej, a sama sprzedaż zostałaby dokonana na rzecz dotychczasowego dzierżawcy części działki.
W związku z powyższym, gmina zadała pytanie, czy dostawa opisanej działki będzie korzystała ze zwolnienia z VAT. Zdaniem gminy, ze względu na fakt, iż na przedmiotowej nieruchomości znajduje się asfaltowy zjazd z drogi, totem reklamowy oraz instalacje przesyłowe, nieruchomość ta powinna zostać potraktowana jako nieruchomość zabudowana z perspektywy VAT. W konsekwencji, część działki która była dotychczas wydzierżawiana, powinna w opinii gminy korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż minęły 2 lata od pierwszego zasiedlenia budowli.
Co do pozostałej części działki, gmina wskazała na przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, na mocy którego zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosi takie wydatki, to były one niższe niż 30 proc. wartości początkowej tych obiektów. Gmina podała że ww. przesłanki są spełnione, gdyż w stosunku do budowy zjazdu asfaltowego gminie nie przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT, a budowla ta nie była wykorzystywana do czynności generujących prawo do odliczenia VAT. W konsekwencji dostawa opisanej działki powinna być zdaniem gminy w całości zwolniona z VAT.