[b]Tak.[/b] Uchwała odwołująca gminnego skarbnika podjęta bez wysłuchania opinii tego pracownika samorządowego będzie ważna. Także w sytuacji, gdy wymóg zapoznania się radnych ze stanowiskiem skarbnika przewidują przepisy gminnego statutu.
Dla oceny zgodności z prawem takiej uchwały kluczowe znaczenie ma ustalenie, czy przepisy statutu gminy uzależniające możliwość odwołania skarbnika gminy od jego wysłuchania nie naruszają prawa materialnego, a w szczególności art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym.
Wprowadzenie do statutu gminy wymagania uzależniającego podjęcie uchwały o odwołaniu ze stanowiska skarbnika gminy od wcześniejszego wysłuchania osoby, której dotyczy wniosek o odwołanie, narusza prawo (II SA 283/03).
Wprowadzenie więc w tym zakresie dodatkowego wymagania w postaci obowiązku wysłuchania osoby, której wniosek o odwołanie dotyczy, stanowi dodatkowe, nieprzewidziane ustawą, ograniczenie kompetencji rady jako organu stanowiącego i kontrolnego gminy, zmieniające określone ustawą jej relacje z innymi organami i podmiotami funkcjonującymi w strukturze gminy, i przez to należy je uznać za naruszające tę ustawę.
[i]Podstawa prawna – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=60DC1E1395ACE6652C6ADCC70A4B6305?id=163433]art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)[/link][/i]