Tryb i zasady udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=289150]ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenie oddziaływania na środowisko (DzU nr 199 r., poz. 1227 ze zm.)[/link].
Jej przepisy stały się obowiązującym prawem 15 listopada 2008 r. Zasadą jest, że informacje, o których mowa w omawianej ustawie, są udostępniane na wniosek sporządzony na piśmie (art. 12 ust. 1).
Część z tych informacji udostępnia się również bez konieczności składania przez zainteresowanego pisemnego wniosku. Dotyczy to takich danych, które nie wymagają wyszukania.
Bez konieczności składania pisemnego wniosku udostępnia się również informacje znajdujące się w posiadaniu organów administracji lub dla nich przeznaczone, umożliwiające osobom zagrożonym wystąpieniem klęski żywiołowej (katastrofy naturalnej, technicznej) zminimalizowanie szkód wynikających z ich wystąpienia.
[srodtytul]Ze względów technicznych[/srodtytul]