Środki unijne umożliwiają również aktywizację lokalnych społeczności oraz rozwój regionów. Wiele inwestycji nie zostałoby zrealizowanych, gdyby nie zaangażowanie ludzi, którzy sięgają po europejskie pieniądze. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało się nagrodzić euroliderów oraz pokazać siedem turystycznych cudów funduszy europejskich. Wśród laureatów są pracownicy samorządów oraz projekty realizowane przez gminy.
[srodtytul]Turystyczne cuda[/srodtytul]
Dzięki unijnym środkom udało się zrewitalizować i nadać nowe funkcje m.in. Centrum Hewelianum w Gdańsku. Władze miasta pozyskały dotację na innowacyjny pomysł stworzenia nowoczesnego centrum łączącego edukację z rekreacją, a także popularyzacją nauk przyrodniczych. Gdańsk zyskał w ten sposób nową atrakcję turystyczną. Inny przykład, tym razem na rozwinięcie oferty aktywnego wypoczynku, płynie z Ostródy. Na Jeziorze Drwęckim zbudowano tor kajakowy oraz wyciąg dla narciarzy wodnych. W pierwszym sezonie z wyciągu i plaży skorzystało ok. 15 tys. osób.
Gmina Uniejów z pomocą funduszy europejskich wykorzystała naturalne solanki i zbudowała kompleks basenowy Termy Uniejów. Wzniosła również gród rycerski z charakterystyczną wieżą, w której znalazło siedzibę muzeum. W parterowym budynku powstały sale do zajęć edukacyjnych oraz łaźnie termalne.
Ciekawy pomysł na promocję swojego regionu miała również Beskidzka 5, czyli pięć turystycznych miejscowości Beskidu Śląskiego. Unijne środki wykorzystały na kampanię promocyjną, stworzenie logotypu, systemu identyfikacji wizualnej oraz udział w targach turystycznych. Pozostałe „cuda” nagrodzone w konkursie „Polska pięknieje” to opactwo benedyktynów w Tyńcu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Jarmark Jagielloński z Lublina.