W decyzji wydanej na podstawie powyższego przepisu organ właściwy wierzyciela zobowiązany jest ustalić kwotę zobowiązań dłużnika z tytułu świadczeń wypłaconych z Funduszu Alimentacyjnego (z ewentualnym ustaleniem kwoty odsetek naliczonych na dzień wydawania decyzji, co jednak nie oznacza, że będzie to kwota ostateczna, ponieważ istotne jest, że odsetki należy naliczać do dnia spłaty przez dłużnika całości należności – art. 27 ust. 1a ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów). Oznacza to, że wysokość zobowiązań dłużnika z tego tytułu będzie więc znana dopiero po wydaniu decyzji, o której mowa w art. 27 ust. 2, tj. po zakończeniu danego okresu świadczeniowego lub wcześniej, w przypadku uchylenia prawa do świadczeń z FA.
Ponadto należy w niej poinformować, że w przypadku niewywiązania się przez dłużnika z obowiązku zwrotu określonej w decyzji kwoty należności z tytułu świadczeń wypłaconych z FA decyzja ta stanowić będzie podstawę sporządzenia tytułu wykonawczego do egzekucji administracyjnej ww. należności.
Pamiętać również należy, że dłużnikowi należy przekazać także informacje:
- o przyznaniu uprawnionemu świadczenia z FA;
- o wysokości zobowiązań dłużnika alimentacyjnego wobec Skarbu Państwa z tytułu wypłaconych osobie uprawnionej świadczeń z FA na podstawie obecnie obowiązującej ustawy, jak również tych, które zostały wypłacone na podstawie jej poprzedniczek.