[b]Nie. [/b]Uchwała taka bowiem nie jest aktem prawa miejscowego.
O tym, które akty podlegają obowiązkowej publikacji, rozstrzyga art. 13 ustawy w sprawie ogłaszania aktów normatywnych i niektórych innych aktów. Wśród nich przepis ten wymienia akty prawa miejscowego stanowione przez m.in. rady gmin, porozumienia zawarte między jednostkami samorządu terytorialnego czy inne akty, jeżeli tak stanowią przepisy szczególne.Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na powierzenie przez gminę zadań publicznych w zakresie edukacji i wychowania innej gminie nie mieści się w katalogu aktów wymienionych w tym przepisie. Nie jest bowiem prawem miejscowym ani porozumieniem, inne przepisy również nie nakazują jej publikacji w dzienniku urzędowym województwa. Dlatego też nie może być w tym publikatorze ogłoszona.
Konsekwencją takiej sytuacji jest również to, że uchwala wchodzi w życie z dniem podjęcia. Nie obowiązuje jej 14-dniowy okres vacatio legis.
Trzeba również zauważyć, że z samego faktu podjęcia uchwały przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie można wywodzić, iż jest to akt prawa miejscowego. Do tego, aby uchwalę rady gminy można było za prawo miejscowe uznać, niezbędna jest zawarta w ustawie wyraźna delegacja. Zgodnie bowiem z art. 94 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8548DFAEED6EEF10A238F74667F88923?id=77990]Konstytucji RP[/link] organy samorządu terytorialnego ustanawiają akty prawa miejscowego na podstawie i w granicach upoważnień ustawowych. Ponadto taki akt powinien mieć cechy generalności i abstrakcyjności, a takich uchwała w sprawie jednorazowego wyrażenia zgody na powierzenie przez gminę zadań publicznych w zakresie edukacji i wychowania na rzecz innej gminy nie posiada.
[i]Podstawa prawna: