Obowiązująca od 25 sierpnia 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=362868]ustawa o szczególnych zasadach przygotowywania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych[/link] wprowadza w swych przepisach nową decyzję administracyjną, którą nazywa decyzją o pozwoleniu na realizację inwestycji.
Akt ten ma być skutecznym sposobem na szybkie stworzenie systemu przeciwpowodziowego w Polsce. Jego wydanie – przez wojewodę – jest jednoznaczne z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy albo o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. To jednak nie koniec. Decyzja ta zatwierdza podział nieruchomości według granic (linii) w niej określonych.
[b]Ponadto daje podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości informacji o tym, że nieruchomości lub ich części niezbędne do realizacji inwestycji przeciwpowodziowej stają się własnością Skarbu Państwa bądź właściwej jednostki samorządu terytorialnego[/b] (wywłaszczenie), albo o tym, że sposób korzystania z tych nieruchomości został trwale ograniczony.
[srodtytul]Za odszkodowaniem[/srodtytul]
Przejście własności nieruchomości na Skarb Państwa albo jednostkę samorządu terytorialnego następuje z dniem uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Jej postanowienia rozstrzygają ponadto o terminie, w którym wywłaszczona nieruchomość powinna zostać wydana, a budynki czy lokale oraz inne pomieszczenia – opróżnione (art. 24 ustawy).