Samorządy z kilku miast Polski wyciągnęły pomocną dłoń do wielodzietnych. Zatroszczyły się o nich, przyznając zniżki na komunikację miejską. Radni zapewnili im także prawo do tańszych wejściówek do instytucji kulturalnych i sportowych.
Rodzice lub młodzież chcący skorzystać z ulgi muszą się tylko wylegitymować Kartą Dużej Rodziny. Takie rozwiązanie wprowadziły już samorządy z Tychów, Łodzi, Łowicza, Wrocławia czy Grodziska Mazowieckiego. Upoważniła ich do tego ustawa o pomocy społecznej. Wskazuje ona, że gmina może podejmować nowe zadania z zakresu pomocy społecznej. Prowadzi w ten sposób politykę osłonową dla potrzebujących.
[srodtytul]Dochody bez znaczenia[/srodtytul]
– Karta Dużej Rodziny powinna być przyznawana nie tylko na poziomie lokalnym. [b]Dążymy do tego, aby na terenie całego kraju o wydaniu karty decydowała ewidencja ludności.[/b] W związku z tym planujemy zwrócić się o to do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówi Irena Bylicka ze Związku Rodzin Trzy Plus.
To właśnie z inicjatywy tego stowarzyszenia gminy zaczęły przyznawać ulgi rodzinom wielodzietnym. Kartę Dużej Rodziny otrzymują rodzice, którzy posiadają minimum troje dzieci. Nie ma znaczenia, jakie dochody uzyskują co miesiąc. Dodatkowym warunkiem jest, by mieszkali na terenie gminy, która takie karty już wydaje. Aby otrzymać dokument, rodzice muszą złożyć wniosek do miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Ten rozpatruje go w ciągu dwóch tygodni. Następnie wydaje kartę na rok.