ZIT: Wspólne projekty unijne dla samorządów

Jeszcze w tym roku samorządy wszystkich szczebli powinny być gotowe do realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

Publikacja: 05.08.2013 10:11

Zintegrowane inwestycje terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Za jego pomocą partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego będą mogły w latach 2014–2020 realizować wspólne przedsięwzięcia, finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zasady realizacji ZIT w Polsce opublikowało właśnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Wynika z niego, że zintegrowane inwestycje terytorialne będą realizowane przede wszystkim przez miasta wojewódzkie i ich obszary funkcjonalne, czyli  samorządy znajdujące się w sferze ich oddziaływania.

Ponadto zarząd województwa będzie mógł zadecydować o finansowaniu ZIT w mniejszych ośrodkach, tzw. miastach regionalnych i subregionalnych oraz na obszarach powiązanych z nimi funkcjonalnie.

Do końca września 2013 r. gminy powinny podpisać umowy o partnerstwie

W systemie ZIT na dofinansowanie z UE mogą liczyć projekty realizowane w sześciu podstawowych grupach tematycznych: zrównoważony rozwój i transport; rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich; poprawa stanu środowiska naturalnego; wspieranie efektywności energetycznej; budowa międzynarodowego charakteru obszaru funkcjonalnego czy wzmacnianie badań, rozwoju technologicznego i innowacyjności.

To oczywiście tylko hasła. Co się za nimi kryje? M.in. tworzenie systemów „parkuj i jedź"; przebudowa zdewastowanych budynków dzielnicy połączona z aktywizacją społeczności lokalnej; ochrona zieleni miejskiej; kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych; promocja wspólnego dla całego obszaru produktu turystycznego czy tworzenie otoczenia przyjaznego dla biznesu.

Aby przystąpić do realizacji ZIT, samorządy będą musiały zawiązać partnerstwo. Może to być stowarzyszenie albo związek międzygminny. Ich zadaniem będzie również opracowanie wspólnej strategii, określającej najważniejsze cele przewidziane do realizacji.

Umawiające się samorządy będą musiały podpisać także porozumienie o wprowadzaniu systemu ZIT z zarządem danego województwa. A to dlatego, że projekty w tej formule finansowane będą z regionalnych programów operacyjnych.

Realizujące ZIT samorządy będą współpracować z urzędem marszałkowskim w przygotowaniu programów regionalnych w tym zakresie, wybierać projekty do dofinansowania, sporządzać roczne raporty z realizacji strategii.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”