Statystyka pomoże podzielić środki dla gmin

Po likwidacji obowiązku meldunkowego subwencje i dotacje będą dzielone według liczby mieszkańców ustalonej przez prezesa GUS.

Publikacja: 30.04.2015 08:44

Statystyka pomoże podzielić środki dla gmin

Foto: www.sxc.hu

Obecnie podstawą naliczania m.in. subwencji oświatowej czy ustalania wysokości funduszu sołeckiego są dane meldunkowe.

Obowiązek meldunkowy ma być zniesiony 1 stycznia 2016 r.

29 kwietnia na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego resort finansów poinformował, co będzie podstawą naliczania transferów z budżetu państwa po likwidacji meldunku.

Jest metoda

– Wszystkie subwencje, których wysokość jest teraz ustalana na podstawie danych pochodzących m.in. ze zbiorów meldunkowych, będą od 1 stycznia 2016 r. obliczane na podstawie danych przekazanych do Ministerstwa Finansów przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – mówi Zdzisława Wasążnik z Ministerstwa Finansów. – Oznacza to, że prezes GUS będzie wyliczał liczbę mieszkańców i na tej podstawie resort finansów ustali np. wysokość subwencji. Szczegółowe rozwiązania znajdą się w odpowiednio zmienionych ustawach – wyjaśnia dyrektor Wasążnik.

– Trudno się odnieść do tej propozycji, jeżeli nie znamy szczegółowych rozwiązań, w jaki sposób ta likwidacja obowiązku meldunkowego ma zostać przeprowadzona – komentuje Edward Trojanowski. – Konsekwentnie też się jej sprzeciwiamy. Nie wiemy, jak będziemy wykonywać swoje zadania, np. egzekwować obowiązek szkolny.

Pytania bez odpowiedzi

Być może odpowiedź na te pytania zna Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ale nie chce się nią podzielić. Z porządku obrad komisji spadła informacja MSW nt. prac służących zniesieniu obowiązku meldunkowego.

– Oficjalnie dlatego, że rząd z informacją jeszcze się nie zapoznał – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – Podejrzewam jednak, że to tylko pozory. Likwidacja meldunków rodzi tyle problemów, że rząd nie wie, jak je rozwikłać, a z obietnicy trudno się wycofać przed wyborami.

Po wyborach sposób się znajdzie. Wystarczy przesunąć datę likwidacji meldunków.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

m.cyrankiewicz@rp.pl

Termin dwukrotnie przesuwany

Pierwsze ustawowe regulacje dotyczące obowiązku meldunkowego pochodzą z 1961 r. (ustawa o ewidencji i kontroli ruchu ludności).

Negatywne nastawienie społeczne spowodowało, że premier Donald Tusk zapowiedział w swoim expose z 2008 r. likwidację meldunku.

Uchwalona w 2010 r. nowelizacja ustawy o ewidencji ludności wyznaczyła pierwszy termin likwidacji obowiązku meldunkowego na 1 stycznia 2014 r.

Przegląd przeprowadzony przez MSW pod koniec 2012 r. wykazał jednak, iż postęp prac dostosowawczych jest niewystarczający. W tej sytuacji ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych przesunięto termin zniesienia obowiązku meldunkowego na 1 stycznia 2016 r.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego