Aktualizacja: 07.05.2015 07:44 Publikacja: 07.05.2015 07:44
Foto: www.sxc.hu
Konrad P. założył hodowlę norki amerykańskiej w 2009 r. na podstawie decyzji powiatowego inspektora weterynarii. Był to czas gwałtownego rozwoju takich hodowli. Ale wkrótce norka zagroziła rodzimym gatunkom, wyniszczając zwłaszcza ptaki i niektóre ssaki.
Kontrola w hodowli stwierdziła, że ponad tysiąc norek trzymano w nieprzystosowanych budynkach, z dziurami umożliwiającymi ucieczki. Regionalny dyrektor ochrony środowiska nakazał wstrzymanie hodowli i jej likwidację w terminie 30 dni. Niedostateczne zabezpieczenie obiektów stwarza niebezpieczeństwo przedostania się zwierząt na zewnątrz – podkreślała decyzja utrzymana w mocy przez generalnego inspektora ochrony środowiska. W bezpośrednim sąsiedztwie hodowli znajduje się obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – Nadnoteckie Łęgi. Żyją tu m.in. ptaki zaliczane do gatunków ginących i szczególnie chronionych. W dokumentacji planu ochrony tego obszaru wśród istniejących zagrożeń wymieniono m.in. norkę amerykańską. Jej dalsza hodowla na terenie graniczącym bezpośrednio z obszarami Natura 2000 może znacząco wpływać na ochronę ptaków. Art. 37 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, przewidujący wydanie nakazu natychmiastowego zaprzestania działalności w razie znacząco negatywnego wpływu na obszar Natura 2000, ma zastosowanie, gdy istnieje już samo prawdopodobieństwo takiego wpływu – stwierdził GIOŚ.
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Prokuratura ma już wyniki badań toksykologicznych Mieszka R., podejrzanego o bestialskie zabójstwo na Uniwersyte...
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można składać już na 44 dni przed dniem wyborów, nie później jednak niż trze...
Rowerzysta, dojeżdżając do przejazdu rowerowego, nie ma pierwszeństwa. Zyskuje je dopiero, gdy znajdzie się już...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas