Pełnomocnik pomoże w łączeniu gmin

15 maja Sejm uchwalił nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, której projekt został opracowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Publikacja: 15.05.2015 10:44

Pełnomocnik pomoże w łączeniu gmin

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ustawa wprowadza ułatwienia dla gmin (powiatów), które zdecydują się połączyć. – Pojawi się instytucja pełnomocnika ds. łączenia, swoistego kierownika tego projektu, odpowiadającego za jego opracowanie, przeprowadzenie – tłumaczy Waldy Dzikowski. – Po powstaniu nowej jednostki samorządu akty prawne poprzednich jednostek mają obowiązywać na terenie nowej aż do momentu, gdy kolejny samorząd ich nie zmieni. A także możliwość tworzenia centrów usług wspólnych, które zapewnią obsługę administracyjno-finansową samorządowych jednostek organizacyjnych. Wspólną obsługę podległych jednostek organizacyjnych będzie mógł zapewnić urząd gminy (powiatu), inna jej jednostka organizacyjna albo też związek międzygminny (międzypowiatowy), a także nowy rodzaj związku komunalnego, czyli powiatowo-gminny. Po jej wejściu w życie gminy i powiaty będą mogły tworzyć związki komunalne.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”