Łączenie gmin będzie łatwiejsze

Od przyszłego roku gminna szkoła, przedszkole, dom kultury i ośrodek pomocy społecznej będą mogły mieć wspólną księgowość. O utworzeniu centrum usług wspólnych zdecyduje rada.

Publikacja: 18.05.2015 07:37

Łączenie gmin będzie łatwiejsze

Foto: www.sxc.hu

W piątek (15 maja) Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jej projekt opracowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie zgłaszanych przez samorządy postulatów opublikowanych w tzw. białej księdze metropolitalnej.

Do najważniejszych zmian, jakie regulacja wprowadza, zaliczyć trzeba daną gminom (powiatom) możliwość tworzenia centrów usług wspólnych. Oznacza to, że ośrodki pomocy społecznej, przedszkola czy gminne szkoły będą mogły mieć wspólną księgowość. Taka wspólna księgowość będzie mogła być także prowadzona dla szkół czy ośrodków pomocy społecznej z kilku gmin.

Kolejna ważna zmiana to ułatwienia w łączeniu się samorządów.

Po pierwsze, ustawa wprowadza zachęty finansowe dla gmin biednych, które zdecydują się na taki krok. Jeżeli jednostka powstała w wyniku połączenia gmin będzie osiągała dochody z udziału w PIT niższe od średniej krajowej, to w ciągu pięciu lat jej udział w tym podatku zostanie zwiększony o 5 punktów procentowych.

Drugim ułatwieniem dla łączących się samorządów ma być powołanie pełnomocnika ds. łączenia, by przygotował organizacyjnie i prawnie nową gminę do wykonywania zadań publicznych. Opracuje m.in. projekt uchwały budżetowej dla tej nowej gminy.

Po trzecie, ustawa wyraźnie przesądziła, że nowo powstała gmina wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki połączonych gmin, w tym w wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych. Organy gminy powstałej w wyniku połączenia staną się organami właściwymi lub stronami wszczętych i niezakończonych jeszcze postępowań administracyjnych i sądowych. A prawo miejscowe ustanowione przez organy gmin połączonych staje się prawem miejscowym nowej gminy, obowiązującym na obszarze działania organów, które je uchwaliły.

Jeżeli samorządy połączą się na pół roku przed terminem wyborów samorządowych lub później, przedterminowych wyborów nie będzie się przeprowadzać, można poczekać do końca kadencji.

Po wejściu w życie ustawy samorządy zyskają także możliwość tworzenia nowych związków komunalnych, powiatowo-gminnych. Te będą wykonywać zadania komplementarne na szczeblu gminnym i powiatowym.

—cyran

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”