Czy ciężarną można zwolnić z pracy za publikowanie podczas wyborów nieprzychylnych artykuły

Przywróconej przez sąd do pracy ciężarnej przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

Aktualizacja: 10.11.2015 07:44 Publikacja: 10.11.2015 06:03

Czy ciężarną można zwolnić z pracy za publikowanie podczas wyborów nieprzychylnych artykuły

Foto: www.sxc.hu

Do takich wniosków doszedł Sąd Rejonowy w Białymstoku, orzekając o przywróceniu do pracy odwołanej przez burmistrza jednej z gmin dyrektorki biblioteki publicznej.

Polityczny kontekst

Odwołana ze stanowiska dyrektorka gminnej biblioteki publicznej jest również dziennikarką. W okresie kampanii wyborczej publikowała nieprzychylne obecnemu burmistrzowi artykuły. Część zawierała informacje nieprawdziwe, co potwierdziły wyroki sądowe.

Ta działalność dyrektorki była też bezpośrednią przyczyną odwołania ze stanowiska. W uzasadnieniu odwołania burmistrz wskazał bowiem, że jest ono wynikiem naruszenia przepisów prawa polegające na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o organizatorze biblioteki publicznej.

Dyrektorka, nie zgadzając się z wręczonym jej odwołaniem, wniosła do sądu pozew, w którym domagała się uznania odwołania jej ze stanowiska za bezskuteczne, przywrócenia do pracy oraz zasądzenia wynagrodzenia za pełen okres, w którym pozostawała bez pracy. W uzasadnieniu swoich żądań podkreślała m.in., że w momencie gdy wypowiedzenie zostało jej wręczone, była w ciąży.

Pozwana gmina wnosiła natomiast o oddalenie powództwa, argumentując m.in., że na skutek publikacji prasowych z okresu kampanii wyborczej burmistrz utracił do dyrektorki biblioteki zaufanie.

Bezprawne odwołanie

W ocenie Sądu Rejonowego w Białymstoku burmistrz nie miał podstaw do odwołania dyrektorki ze stanowiska.

Nie zgodził się zwłaszcza z argumentem, że jego przyczyną było naruszenie przez dyrektorkę przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem.

– Naruszenie prawa miało związek z prowadzoną przez dyrektorkę działalnością dziennikarską, a żaden przepis ustawy nie zabrania kierownikowi instytucji kultury prowadzenia działalności dziennikarskiej, publicystycznej czy wydawniczej – wskazywał sąd.

Zdaniem sądu odwołania ze stanowiska nie może też uzasadniać utrata zaufania. A to dlatego, że ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej takiej przyczyny odwołania nie przewiduje.

A ponieważ w momencie odwołania ze stanowiska dyrektorka była w ciąży, sąd – przywracając ją do pracy – orzekł, że przysługuje jej wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez zatrudnienia. Wyrok nie jest prawomocny.

sygnatura akt: VI P 58/15

Przesłanki odwołania kierownika

Zgodnie z przepisami ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 406 ze zm.) dyrektor samorządowej instytucji kultury powołany na czas określony może być przed upływem tego okresu odwołany:

- na własną prośbę;

- z powodu choroby trwale uniemożliwiającej mu wykonywanie obowiązków;

- z powodu naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem;

- w przypadku odstąpienia od wykonywania umowy dotyczącej realizacji zadań państwowych i finansowanych przekazaną tej instytucji dotacją celową z budżetu centralnego.

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Spadki i darowizny
Kto dziedziczy po bracie kawalerze lub niezamężnej siostrze?
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Nieruchomości
Jak blisko granicy działki sąsiada można sadzić drzewa? Oto co mówi prawo
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie będą tracić wynagrodzenia przez wycieczki
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście