Kompetencja do nadawania i zmiany nazw należy do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Następuje to w drodze rozporządzenia. Może być ono wydane z jego inicjatywy, jak również na wniosek rady gminy, na której terenie miejscowość lub obiekt są położone. Wniosek w tej sprawie rada przekazuje ministrowi za pośrednictwem wojewody. Jeżeli zmiana dotyczy nazwy miejscowości zamieszkanej, to obowiązkowo należy przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. Ich zaniechanie skutkuje nieważnością uchwały zawierającej stosowny wniosek (por. [b]rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt PN. II. 0911-88[/b]).
W 2008 r. minister ustalił nazwy 36 miejscowości, zmienił 312 i zniósł nazwy 64.
[srodtytul]Wnioski do 31 marca[/srodtytul]
Prawidłowo sporządzony wniosek w sprawie zmiany nazwy miejscowości powinien zawierać stosowną uchwałę rady wraz z uzasadnieniem, a gdy dotyczy obiektu fizjograficznego – również opinię zarządu województwa, na którego terenie się on znajduje. Dołączyć również należy wyniki przeprowadzonych konsultacji wraz z ich omówieniem oraz opinię starosty, jako właściwego w sprawach geodezji i gospodarki gruntami. Wniosek powinien również zawierać mapę topograficzną z zaznaczonymi granicami miejscowości (jej części) lub obiektu będącego przedmiotem wniosku oraz informację o kosztach proponowanej zmiany.
[b]Wniosek należy przedstawić właściwemu ministrowi do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić zmiana nazwy.[/b] W razie negatywnego rozpatrzenia wniosku minister właściwy do spraw administracji publicznej zawiadamia o tym niezwłocznie, za pośrednictwem wojewody, właściwą radę, podając przyczyny takiej decyzji.