Region realizuje program operacyjny średniej wielkości. W województwie warmińsko-mazurskim zawarto umowy o dofinansowanie na 53 proc. przyznanego regionowi budżetu. Daje to województwu 12. miejsce w kraju pod względem szybkości podpisywania kontraktów. To wynik poniżej średniej dla wszystkich programów regionalnych, która na koniec października wyniosła 60,2 proc., choć dane historyczne pokazują, że od początku funkcjonowania obecnej perspektywy finansowej UE województwo warmińsko-mazurskie plasuje się blisko średniego rezultatu, jeśli chodzi o wartość zawieranych umów. Jednak w bieżącym roku tempo ich podpisywania osłabło.
W przypadku wydatków sytuacja wygląda gorzej, gdyż wskaźnik ten w województwie stale utrzymuje się znacząco poniżej średniej dla wszystkich regionów. Na koniec października wartość wydatków zadeklarowanych przez beneficjentów we wnioskach o płatność wyniosła 17,3 proc. budżetu programu, podczas gdy średnia dla wszystkich programów regionalnych to 21,7 proc. Daje to regionowi przedostatnie, 15., miejsce w kraju pod względem tempa wydatków. Jest szansa, że podobnie jak w ubiegłym roku silne przyspieszenie nastąpi w ostatnich miesiącach roku.
[wyimek]750 mln zł wypłacono beneficjentom z funduszy UE na Warmii i Mazurach[/wyimek]
W sprawozdaniu z realizacji programu za 2009 r. instytucja zarządzająca wymieniła wśród napotkanych problemów m.in. niedotrzymywanie przez beneficjentów terminów realizacji prac, opóźnienia przy wnioskowaniu o wypłatę pieniędzy i liczne błędy we wnioskach o płatność. W porównaniu z ubiegłym rokiem obecnie tempo przyrostu wydatków jest lepsze, ale wciąż widać, że istnieją problemy z płynną realizacją projektów. W związku z tym władze Warmińsko-Mazurskiego, podobnie jak ma to miejsce na Mazowszu, podjęły działania, które mają dyscyplinować beneficjentów, np. zamieszczają w Internecie co miesiąc listę projektodawców, którzy spóźniają się z wnioskami o płatność.
Dobrą praktyką w polityce informacyjnej regionu jest wskazywanie pozytywnych wzorców spośród realizowanych inwestycji. Brakuje jednak danych z bieżącego monitoringu realizacji programu i informacji o realizacji projektów kluczowych.