Województwo najszybciej w kraju wydaje pieniądze europejskie. Jako pierwsze wnioskowało do Komisji Europejskiej o refundację 20 proc. budżetu. Oznacza to, że jako pierwsze spełniło warunek dopuszczający do udziału w podziale 512 mln euro z krajowej rezerwy wykonania. – Dokładamy wszelkich starań, aby szybko i sprawnie wydawać pieniądze z regionalnego programu operacyjnego. Optymalizujemy procedury, przyspieszamy realizację konkursów, współpracujemy z beneficjentami przy rozliczaniu projektów. Jako jedni z pierwszych rozpoczęliśmy nabory wniosków w 2008 r. – wylicza Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Na co kierowane są środki z Brukseli? Przede wszystkim na wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu. Działa w nim ponad 91 tys. firm. Do 30 września 2010 r. zakontraktowano już ponad 70 proc. środków przeznaczonych na pośrednie i bezpośrednie dofinansowanie przedsiębiorstw.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przeprowadziło dziesięć naborów wniosków o dotacje na inwestycje w firmach. Niemal wszystkie konkursy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wartość wnioskowanego wsparcia często kilkakrotnie przekraczała dostępne w konkursie środki.
Przedsiębiorcy stanowią najliczniejsze grono beneficjentów programu. Jest ich prawie 600, niemal 500 podpisało już umowy o dotacje. Trzy czwarte z nich to mikroprzedsiębiorstwa dominujące w województwie. W br. zakończono trzy nabory wniosków dla firm na inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach, inwestycje w innowacje i konkurs dla tzw. start-upów – osób fizycznych zamierzających założyć firmę. Harmonogram naborów wniosków w programie nie przewiduje kolejnych konkursów dla przedsiębiorców, choć zarząd regionu wiąże nadzieje z dodatkowymi pieniędzmi z krajowej rezerwy wykonania. Gdy region je otrzyma, mają być ogłoszone kolejne konkursy dla firm.
[wyimek]1,2 mld zł to wkład UE w umowy zawarte w województwie opolskim[/wyimek]