Urzędnik służby cywilnej wniósł sprzeciw od oceny okresowej do dyrektora generalnego urzędu, a wobec nieuwzględnienia tego sprzeciwu chce się zwrócić do sądu. Czy w razie uznania jego argumentów za słuszne, sąd wprowadzi zmiany w ocenie?

Nie. Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) urzędnik służby cywilnej oraz pracownik służby cywilnej zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony podlega ocenie okresowej dokonywanej przez bezpośredniego przełożonego. Od oceny okresowej służy, w terminie siedmiu dni od dnia zapoznania się z oceną, sprzeciw do dyrektora generalnego urzędu (art. 83 ust. 1 u.s.c.).

W razie nierozpatrzenia sprzeciwu w terminie 14 dni od jego wniesienia albo nieuwzględnienia sprzeciwu, członek korpusu może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji albo od dnia upływu terminu do rozpatrzenia sprzeciwu, odwołać się do sądu pracy (art. 83 ust. 5 u.s.c.). W uchwale Sądu Najwyższego z 18 listopada 2014 r. (sygn. II PZP 2/14, OSNP 2015/9/117) wyjaśniono, że do rozpoznania odwołania członka korpusu od oceny okresowej właściwy jest sąd rejonowy.

Sąd nie wprowadza sam zmian w zakwestionowanej ocenie. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 25 lutego 2014 r. (sygn. III APa 13/13) w następstwie rozpoznania powództwa po stronie sądu istnieje uprawnienie do merytorycznej ingerencji w podważaną przez pracownika ocenę oraz nakazanie jej zmiany przy uwzględnieniu wskazań sądu pracy. Natomiast w wyroku SA w Poznaniu z 30 października 2014 r. (sygn. III APa 17/14) przyjęto, że w sytuacji, gdy wyniki postępowania sądowego wskazują na to, iż ocena okresowa jest niewłaściwa, sądowi przysługuje wyłącznie kompetencja do jej uchylenia i nakazania pracodawcy przeprowadzenia oceny ponownie. Sąd nie może bowiem zastąpić pracodawcy w przysługujących mu uprawnieniach wystawiania ocen.

podstawa prawna: art. 81–83 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.)