Nawacki chce kary dla mec. Romanowskiego za cytat o łajdaku

Pełnomocniczka Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie - Macieja Nawackiego - złożyła do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zawiadomienie na mec. Michała Romanowskiego. Chodzi m.in. o cytat "Urząd publiczny jest ostatnim schronieniem łajdaka".

Publikacja: 30.03.2023 10:52

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Przypomnijmy - postanowieniem z 11 stycznia 2023 r. Sądu Rejonowego w Bydgoszczy sędzia Paweł Juszczyszyn został przywrócony do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie. Zdaniem Juszczyszyna i jego pełnomocnika prof. Michała Romanowskiego, przeniesienie sędziego do wydziału rodzinnego, które zarządził prezes Nawacki, stało się po tym orzeczeniu bezskuteczne. Sąd w Bydgoszczy nakazał bowiem natychmiast dopuścić sędziego do orzekania w macierzystym wydziale cywilnym.

To postanowienie nie zostało jednak wykonane przez prezesa Macieja Nawackiego. Zamiast tego Nawacki opublikował na stronie swojego Sądu Rejonowego w Olsztynie oświadczenie, w którym przeprosił publicznie za opóźnienia w rozpoznawaniu spraw prowadzonych w wydziale rodzinnym spowodowane "samowolnym zaprzestaniem wykonywania czynności służbowych" przez jednego z sędziów. Chodzi o Pawła Juszczyszyna.

Prof. Michała Romanowski skierował otwarte wezwanie do prezesa Nawackiego, by wycofał oświadczenie, w którym - jak pisze - rażąco narusza dobre imię i zniesławia sędziego Pawła Juszczyszyna oraz grozi mu usunięciem z urzędu sędziego. Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna wezwał też prezesa sądu do wykonania postanowienia o przywróceniu jego klienta do orzekania.

Czytaj więcej

Nawacki skarży się Ziobrze na Juszczyszyna. Chce "wyjaśnić status" sędziego

To właśnie w związku z tym wezwaniem pełnomocniczka Nawackiego zawiadomiła Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie o "podejmowanych przez adw. Michała Romanowskiego działaniach, które mogą stanowić delikt dyscyplinarny w wykonywaniu zawodu adwokata".

W zawiadomieniu wskazano, że mec. Romanowski użył w stosunku do Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie "wyrażeń obraźliwych, wykraczających poza ramy wolności słowa, wskazujących na rażące okazywanie braku szacunku względem adresata". Chodzi o słowa "Pańskie zachowanie i oczernianie Sędziego Pawła Juszczyszyna jest prawdopodobnie skutkiem frustracji kolejną przegraną przed niezawisłym sądem i panicznego strachu przed zakresem odpowiedzialności cywilnej i karnej, z którą będzie Pan musiał zmierzyć się w chwili, gdy polskie władze zaczną przestrzegać orzecznictwa ETPCz i TSUE. Ów strach jest słuszny, bowiem jak dowodzi historia >>Ci którzy chcą władzy i ją osiągają żyją w ciągłym strachu, że ją stracą<< (...) Boi się Pan i dlatego robi Pan to, co robi. Słynny amerykański prawnik i senator z przełomu XIX i XX wieku Boies Penrose, opisywał ten mechanizm obrazowo >>Urząd publiczny jest ostatnim schronieniem łajdaka<<".

Pełnomocniczka Nawackiego podnosi, że mec. Romanowski, pod pozorem przytoczenia cytatu, użył w stosunku do Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie wyrażenia łajdak. "Z kontekstu całego pisma wynika jednoznacznie, że do takiej kategorii osób autor pisma zalicza Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie" - napisała mec. Marta Chichocka.

"Pan Nawacki chce, aby ukarać mnie za treść wezwania, które skierowałem do niego, aby wykonał orzeczenie sądu w sprawie P. Juszczyszyna. To, że p. Nawacki utożsamia się z pojęciem łajdaka, który opisał senator amerykański dowodzi, że zostały w nim resztki samokrytycyzmu!" - skomentował na Twitterze mec. Michał Romanowski.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach