Runęła ściana sądu. Prokuratura prowadzi postępowanie

Nikt nie ucierpiał w katastrofie budowlanej w sądzie administracyjnym w Białymstoku. Prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Publikacja: 24.02.2023 12:37

Runęła ściana sądu. Prokuratura prowadzi postępowanie

Foto: PAP/Lech Muszyński

Według informacji "Kuriera Porannego", do zdarzenia doszło w środę przed godziną 17. Na czwartej kondygnacji budynku sądu zawaliła się ściana (o wymiarach 5 na 2 metry) i wpadła do sali konferencyjnej.  W budynku obok budowany jest nowy blok.

Na szczęście było już po godzinach pracy sądu i w budynku przebywało jedynie sześć osób na innych kondygnacjach.

Oprócz  straży pożarnej na miejsce katastrofy przyjechało pogotowie energetyczne, policja oraz inspekcja nadzoru budowlanego, która powołała komisję ds. ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej.

Organy ścigania ustalają powody zawalenia się ściany i osoby za to odpowiedzialne.

- Postępowanie będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w postaci zawalenia się budowli - powiedział "Kurierowi Porannemu" Michał Toruński, Prokurator Rejonowy Białystok-Północ.

Za takie przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Czytaj więcej

Wyrok ws. katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Były członek zarządu skazany

Nie oszacowano jeszcze wartości szkód. Miejsce katastrofy zostało doraźne zabezpieczone. Białostocki WSA pracuje normalnie.

- Służby, które oceniały kondycję budynku po tym zdarzeniu, uznały, że nie ma przeciwwskazań do eksploatacji budynku w pozostałym zakresie. Więc poza wyłączeniem z użytkowania sali konferencyjnej na czwartym piętrze, sąd funkcjonuje normalnie, rozprawy będą się odbywały. Przyjmujemy też interesantów, gdyż ich obsługa ma miejsce na parterze - zapewniła  sędzia Małgorzata Dziemianowicz, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Deweloper, który prowadzi prace w sąsiedztwie WSA, zapewnia, że będzie chciał jak najszybciej odbudować zawaloną ścianę sądu i wyremontować zniszczone pomieszczenie.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy