To ostatnie decyzje kadrowe Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Nowego szefa będzie miał m.in. Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Powód? Dotychczasowy prezes nie radził sobie z opanowaniem wpływu spraw karnych, a to oznacza coraz większe zaległości. Szczeciński sąd apelacyjny zajął pod tym względem 9. miejsce na 11 wszystkich sądów apelacyjnych w kraju.

Z opanowaniem wpływu spraw karnych duże problemy ma także Sąd Okręgowy w Kielcach, który zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 wszystkich sądów okręgowych w Polsce. Tu także dojdzie do zmiany. Nowym prezesem w Kielcach zostaje Ryszard Sadlik. Jest wiceprezesem kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Nowych prezesów mają od dziś sądy: Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim, Rejonowy Poznań Stare Miasto i Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda.

Od 9 stycznia 2018 r. na istniejący wakat powołano także prezesa SO w Krakowie Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Od 2000 r. jest ona członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Na tym nie koniec. Nowych prezesów mają również sądy rejonowe: w Szczytnie (sędzia Ewelina Wolny), Warszawa Wola (sędzia Sebastian Ładoś) oraz Warszawa Żoliborz (sędzia Agnieszka Stachniak-Rogalska).