Radiostacja przypomina, że do protestu w Warszawie doszło na dzień przed planowanym posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego na wniosek premiera.

31 sierpnia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować rozprawę z wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie konstytucyjności przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Wątpliwości premiera budzą przepisy prawa unijnego umożliwiające odstąpienie od stosowania polskiej Konstytucji - które uprawniają sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. Powodem złożenia wniosku jest spór o sądownictwo. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł już, że nowe przepisy mogą naruszać prawo unijne.

TK badał tę sprawę 13 lipca, i przerwał rozprawę do 15 lipca. Potem termin ten zmieniono na 3, a następnie na 31 sierpnia. Sprawa ma być badana w pełnym składzie.

Jak relacjonuje RMF FM, w poniedziałek przed siedzibą TK pikietowało dziś 15 osób. Rozwinęli długi transparent z napisem "Obywatelskie Zamknięcie Ex-Trybunału Konstytucyjnego". 5 osobom udało się wejść na teren Trybunału, który od miesięcy jest pilnowany przez policję. Przybili na drzwiach manifest, a na ogrodzeniu terenu zmienili godło i tablice informacyjne. Godło Polski zostało zaklejone herbem Cesarstwa Rosyjskiego - podaje rozgłośnia.