Muzeum znajduje się w centrum Göteborga, w kwartale, do którego mieszkańcy półmilionowego miasta przychodzą po doznania kulturalne. W najbliższym sąsiedztwie muzeum znajduje się więc i teatr, i sala koncertowa.
Złowrogie istoty
Nasza wystawa skupia się na dotąd niemal nieznanym szwedzkim odbiorcom okresie w historii polskiej sztuki, choć dla nas znaczącym. Ekspozycję rozlokowaną na dwóch piętrach muzeum tworzy 65 obrazów najważniejszych polskich artystów, takich jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Wojciech Weiss, Stanisław Wyspiański, Witold Wojtkiewicz czy Edward Okuń.
Obraz Okunia „My i wojna" stał się znakiem całego pokazu. Namalowany w 1923 r., przedstawia fantasmagoryczną wizję wojny. Artysta i jego żona kryją się pod czarnym płaszczem, który osłania ich przed potężnymi, barwnymi, lecz złowrogimi istotami przypominającymi skrzydlate węże.
Zgromadzone prace stały się nie tylko pretekstem do przybliżenia twórczości młodopolskich artystów, ale także do zwrócenia uwagi na historyczne okoliczności, w jakich żyli i tworzyli. Urodzili się w trzech różnych zaborach, ale zdążyli doświadczyć życia w odrodzonej, niepodległej ojczyźnie. Charakterystyczne dla Młodej Polski elementy symbolizmu, neoromantyzmu i wczesnego modernizmu stworzyły wyrazisty klimat dla tego ruchu artystycznego, którego ważnymi ośrodkami były Kraków i Warszawa.
Przygotowana przez szwedzkich kuratorów wystawa podzielona została na cztery przestrzenie według różnych motywów. Pierwsze są „Portrety". Tu prym wiedzie pięć dzieł Olgi Boznańskiej, najlepiej znanej w Szwecji polskiej malarki z tego okresu, przedstawianej jako artystka najbliższa impresjonizmowi spośród prezentowanych twórców. Także w tej części ekspozycji znalazła się „Głowa chłopca" Gustawa Gwozdeckiego oraz portrety wykonane przez Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza, Kazimierza Stabrowskiego, Stanisława Wyspiańskiego.