Reklama
Rozwiń

Janusz Sielicki: Co Polacy sądzą o myśliwych

Poziom akceptacji polowań zależy od sformułowania pytań, ale wniosek jest jeden: przeciwnicy polowań w Polsce są w zdecydowanej mniejszości.

Publikacja: 17.07.2024 04:31

Janusz Sielicki: Co Polacy sądzą o myśliwych

Foto: Adobe Stock

Zlektury gazet czy internetu wynika, że opinia publiczna jest negatywnie nastawiona do łowiectwa, polowań i myśliwych w ogóle. Szczególnie tak zwane media głównego nurtu, jeśli piszą o myśliwych, to raczej negatywnie. Współczesna agora, czyli media społecznościowe (w szczególności Facebook czy X/Twitter) także pełne są treści atakujących łowiectwo i myśliwych. Pojawiające się wątki bieżące, jak nieszczęśliwe wypadki na polowaniu czy zabicie przez myśliwego niewłaściwego zwierzęcia, są w dyskursie publicznym uogólniane i służą do atakowania łowiectwa jako takiego. W internecie bardzo aktywne są organizacje wyraźnie atakujące myśliwych, jak np. Porozumienie „Niech żyją” czy Ludzie przeciw myśliwym. Wtóruje im wielu celebrytów, którzy z atakowania łowiectwa czynią swój znak rozpoznawczy. Coraz częściej działania te przekształcają się w cyberhejt wobec myśliwych. Na ile prezentowane w ten sposób poglądy są odzwierciedleniem rzeczywistych opinii społeczeństwa na łowiectwo i myśliwych?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Falandyzacja żyje
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Kapelusze supersędziów
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Co poszło nie tak w etatach dla adwokatów
Rzecz o prawie
Szymon Cydzik: W obronie prawa do niezatrudnienia adwokata na etacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Adwokat nie można mieć wszystkiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama