Andrzej Domański: Kto powie, czy sprawdzać inaczej

Samorząd nie chce być tylko nadzorcą swoich członków kontrolującym, czy mają minimum punktów szkoleniowych – mówi Andrzej Domański, przewodniczący Komisji Doskonalenia Zawodowego Krajowej Izby Radców Prawnych.

Publikacja: 10.10.2023 02:00

Andrzej Domański: Kto powie, czy sprawdzać inaczej

Foto: Adobe Stock

Adwokatura przegłosowała niedawno odejście od weryfikacji szkolenia przez systemy punktowe. W samorządzie radców też chcą od niej odejść, bo jest przestarzała i tak naprawdę nie weryfikuje autentycznego zdobycia wiedzy, tylko uczestniczenie w konkretnym szkoleniu – nieważne, ile się z niego realnie wyniesie.

Nie znam tego projektu, mam tylko informacje prasowe, czyli przekaz niejako z drugiej ręki. To jest dobre prawo każdego samorządu, żeby takie rozwiązania wprowadzać. Może mają jakąś sensowną propozycję zastąpienia systemu punktowego. Znam też wypowiedzi członków naszego samorządu na łamach „Rzeczpospolitej” postulujące zniesienie tej formy weryfikacji wypełniania obowiązku. W tym dziekana Rady OIRP w Krakowie i pana mecenasa Sławomira Parucha, którzy negują taki system. Chcę, żeby pan mnie dobrze zrozumiał i myślę, że większość z nas w KRRP jest podobnego zdania. Nie mamy jakiegoś nabożnego stosunku do systemu punktowego i nie chcemy go traktować jako niezastąpionego, najlepiej weryfikującego obowiązek szkoleniowy itd. On obowiązuje w naszym samorządzie co najmniej od 2008 r., kiedy to, jeżeli dobrze pamiętam, jako członek CCBA (Europejskiego Stowarzyszenia Adwokatur) w memorandum zobowiązaliśmy się do wdrożenia efektywnego systemu sprawdzania, czy obowiązek doskonalenia zawodowego jest wypełniany. A więc istnieje on od piętnastu lat. I uczciwie powiem, że do tej pory ze strony środowiska – czy to konkretnych radców prawnych, czy to poszczególnych izb okręgowych lub członków Krajowej Rady Radców Prawnych – nie było propozycji lub wniosków o zmianę tego systemu lub jego likwidację.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Hołownia zatęskni jeszcze za Witek
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Oto Sędzia Nowego Wzoru
Rzecz o prawie
Skorupka, Budnik, Pawłowicz: System kaucyjny - na zakupy pójdziemy z pustymi butelkami
Rzecz o prawie
Marcin Stoczkiewicz: Skończmy z prawną obstrukcją działań na rzecz klimatu
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Wyrok z owieczką w tle
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości