Początek lata obfituje w wiele zmian przepisów prawa. Nie ominęły procedury cywilnej, w tym przepisów o zabezpieczeniu roszczeń w sprawach własności intelektualnej. Choć jest ich niewiele, wprowadzają małą rewolucję w prawach i obowiązkach stron postępowania na czas procesu.
Tymczasowe zabezpieczenie roszczeń – czyli co?
Na wniosek uprawnionego, który został złożony przed wniesieniem pozwu, razem z pozwem albo w trakcie procesu, sąd może unormować prawa i obowiązki stron na czas postępowania. W praktyce może to być zakazanie domniemanemu naruszycielowi (obowiązanemu) np. sprzedaży produktu, na którym jest oznaczenie naruszające jego znak towarowy, albo w którym wykorzystano jego patent.
Zabezpieczenie roszczeń może iść także dalej, np. obejmować zajęcie takich towarów na czas postępowania i oddanie ich pod dozór komornika.
Czytaj więcej
Uzupełnienie części publikowanych orzeczeń o własności intelektualnej to krok w stronę lepszego ich zrozumienia przez społeczeństwo.
Udzielenie tymczasowej ochrony prawnej w sprawach własności intelektualnej jest istotne i w praktyce uprawnieni bardzo często występują o jej przyznanie. Wyrok wydany po kilku latach procesu może być bowiem dla przedsiębiorcy słodko-gorzki, skoro w tym czasie dozna szkód trudnych do naprawienia. Negatywne skutki długiego oczekiwania na wyrok mogą mieć wymiar nie tylko pieniężny (np. utrata zysku ze sprzedaży swojego produktu na rzecz produktu domniemanego naruszyciela), ale także wizerunkowy (np. gdy nieoryginalne towary oznaczone jego znakiem towarowym są złej jakości).