Rynek rekrutacji odrabia straty

W ubiegłym roku liczba ofert pracy spadła o ponad jedną piątą mimo jesiennego ożywienia – ocenia w swym najnowszym raporcie portal Pracuj.pl

Publikacja: 06.01.2010 03:22

Ubiegły rok był o wiele cięższy dla poszukujacych pracy niż rok 2008

Ubiegły rok był o wiele cięższy dla poszukujacych pracy niż rok 2008

Foto: copyright PhotoXpress.com

– [link=http://kariera.pl]Ofert pracy[/link] jest już więcej, ale nie oczekiwałbym znaczących zmian w pierwszym czy drugim kwartale 2010 r. Sytuacja może się zmienić na lepsze dopiero w drugiej połowie roku – prognozuje Przemysław Gacek, prezes grupy [link=http://kariera.pl]Pracuj[/link], właściciela czołowego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

Jak wynika z jego raportu, w ubiegłym roku pracodawcy i łowcy głów opublikowali tam ponad 161 tysięcy propozycji pracy, o prawie 22 proc. mniej niż w rekordowym roku 2008, który jednak zakończył się załamaniem rekrutacji.

[wyimek][srodtytul]47 – proc.[/srodtytul] spadek liczby ofert pracy za granicą zanotował w 2009 Pracuj.pl [/wyimek]

Co prawda w drugiej połowie ubiegłego roku ofert zaczęło przybywać, ale – jak zwracają uwagę eksperci Pracuj.pl – jeszcze szybciej przybywało kandydatów do pracy; ludzi zwalnianych wskutek kryzysu oraz absolwentów.

Podobnie jak w poprzednich latach, także w 2009 r. najłatwiej było znaleźć [link=http://kariera.pl]pracę w handlu[/link] i sprzedaży. Z tej branży pochodziła co trzecia oferta opublikowana na Pracuj.pl i było ich prawie o 4 tys. więcej niż rok wcześniej.

Powtarzane czasem opinie, że „sprzedaż w kryzysie jest królem”, potwierdzają też porównania ogłoszeń według działów w firmach – ponad dwie trzecie ofert dotyczyło pracy w działach handlowych i obsługi klienta. Pracodawcom częściej niż o rozbudowę działów handlowych chodziło jednak o wymianę pracowników, którzy nie poradzili sobie z dekoniunkturą.

Ta sama zasada dotyczyła też menedżerów ds. sprzedaży. Jak wynika z prognoz specjalistów z branży rekrutacyjnej, które opublikowaliśmy przed tygodniem, również ten rok będzie należał do handlowców, choć pracodawcy mają wobec nich wysokie oczekiwania.

W ubiegłym roku pod względem liczby ofert pracy nie najgorzej było też w działach technologicznych (co siódma propozycja) oraz finansowych. Gwałtowne załamanie nie nastąpiło również w całej branży bankowości, finansów i ubezpieczeń, która utrzymała swą drugą pozycję pod względem liczby [link=http://kariera.pl]ofert zatrudnienia[/link], choć było ich o 15 proc. mniej. Tymczasem zwolnienia grupowe w wielu bankach zwiększyły liczbę kandydatów do pracy.

Cięć zatrudnienia można się w tej branży spodziewać i w tym roku; PZU niedawno zapowiedział restrukturyzację grupy, a redukcje mogą tam dotknąć nawet 2 – 3 tys. pracowników.

Jak jednak informuje firma rekrutacyjna Antal International, rośnie liczba wakatów w domach maklerskich i funduszach inwestycyjnych. Dagmara Ptasińska z zespołu bankowości i ubezpieczeń Antal Int. twierdzi, że sektor finansowy poszukuje teraz wykwalifikowanych specjalistów, których coraz trudniej przekonać do zmiany pracy. Łatwiej zachęcić do takiej zmiany menedżerów, których część firm też chce wymienić.

Wśród branż, które w 2009 r. opublikowały najwięcej ofert pracy, było też budownictwo oraz nowe technologie. Natomiast pod względem dynamiki zmian największy, prawie dwukrotny, wzrost nastąpił w przemyśle farmaceutycznym, który nie odczuł skutków spowolnienia. Był też jedyną branżą, w której ofert pracy przybywało przez cały rok – odwrotnie niż w IT. Choć roczne porównanie wykazuje tam prawie 80-proc. wzrost, to Pracuj.pl zwraca uwagę na jesienne załamanie rekrutacji w IT.

Z kolei końcówka roku przyniosła ożywienie w branży edukacyjnej. Konkurencja kandydatów – szczególnie wśród początkujących szkoleniowców – jest tu jednak bardzo silna.

– [link=http://kariera.pl]Ofert pracy[/link] jest już więcej, ale nie oczekiwałbym znaczących zmian w pierwszym czy drugim kwartale 2010 r. Sytuacja może się zmienić na lepsze dopiero w drugiej połowie roku – prognozuje Przemysław Gacek, prezes grupy [link=http://kariera.pl]Pracuj[/link], właściciela czołowego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

Jak wynika z jego raportu, w ubiegłym roku pracodawcy i łowcy głów opublikowali tam ponad 161 tysięcy propozycji pracy, o prawie 22 proc. mniej niż w rekordowym roku 2008, który jednak zakończył się załamaniem rekrutacji.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Rynek pracy
W trudnych czasach firmy szukają idealnych kandydatów do pracy
Rynek pracy
Czas na pracodawców przyszłości
Rynek pracy
Bezrobocie w Polsce w styczniu w górę. GUS podał nowe dane
Rynek pracy
Co można stracić przez przymus powrotu do biur
Materiał Promocyjny
Zrównoważony rozwój: biznes między regulacjami i realiami
Rynek pracy
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce. GUS podał nowe dane
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”