Rekordowa fala odejść prezesów w USA

W ubiegłym roku o połowę wzrosła liczba szefów spółek publicznych, w tym globalnych firm notowanych na nowojorskiej giełdzie, którzy odeszli ze stanowiska.

Publikacja: 12.01.2024 20:30

Rekordowa fala odejść prezesów w USA

Foto: Bloomberg

– Wielu prezesów odchodzi po tym, jak przeprowadzili swoje firmy przez okres pandemii Covid, kryzysów w łańcuchach dostaw i na rynku pracy, czasy niepewności finansowej i zmiennych regulacji – oceniał Andrew Challenger, starszy wiceprezes firmy doradczej Challenger, Gray & Christmas, komentując wyniki jej najnowszej analizy rotacji szefów amerykańskich spółek giełdowych.

Według jej danych i obliczeń „Rzeczpospolitej”, w 2023 roku padł nowy rekord odejść prezesów w USA- ze stanowiskiem pożegnało się ponad 1,8 tysiąca top menedżerów, w tym szefowie dużych, globalnych spółek. To najwięcej od dwóch dekad i o 51 proc. więcej niż w 2022 r., gdy liczba odejść top menedżerów spadła do nieco ponad 1,2 tys., czyli do poziomu najmniejszego od pięciu lat. Wśród odchodzących byli m.in. prezes You Tube, Susan Wojcicki, szef banku Morgan Stanley a także prezesi Tupperware, Revlonu i sieci aptek Walgreens.

Czytaj więcej

Wielkie zwolnienia w Citigroup. Zyski giganta drastycznie spadły

Zmiany w ICT

Na ubiegłoroczny rekord rotacji prezesów wpłynęła nasilona wymiana kadr w spółkach z sektora zdrowia i opieki medycznej, a także w firmach technologicznych, (które już od połowy 2022 r. przechodziły okres intensywnych restrukturyzacji i cięć zatrudnienia).

Jak wynika z danych Challenger, Gray & Christmas, ponad jedna trzecia ubiegłorocznych rotacji prezesów owiana była tajemnicą - firmy nie podały oficjalnie powodów ich odejścia. (Ogólnikowe wzmianki o „względach osobistych” nie są traktowane jako oficjalny powód). Natomiast podobnie jak rok wcześniej, również w 2023 r. najczęściej podawaną przyczyną odejść szefów amerykańskich spółek (ponad jedna piąta) było przejście na emeryturę.

Na drugim miejscu znalazło się ustąpienie ze stanowiska prezesa na rzecz innej roli zarządczej czy doradczej w tej samej firmie, choć taka praktyka traci na popularności. Teraz spółki raczej żegnają się na dobre ze swoimi odchodzącymi szefami. Niewielu, bo tylko pięciu na stu odchodzących prezesów zdecydowało się szukać „nowych możliwości” w innych spółkach.

Skutki pandemii

Komentując powody ubiegłorocznej fali odejść prezesów, Andrew Challenger zwraca uwagę, że duża część z nich ma związek z pandemią Covid - wielu menedżerów odczuwa wypalenie zawodowe po kilku trudnych i intensywnych latach. Z kolei firmy, które oswoiły się już z postpandemiczną zmiennością, częściej szukają teraz menedżerów, którzy pomogą przestawić je na nowe tory i wprowadzić zmiany niezbędne w warunkach przyspieszonych zmian technologicznych i biznesowych.

Podobną diagnozę stawia Alexander Kriss, szef firmy doradczej Gartner; wyliczając przyczyny fali odejść top menedżerów mówi o opóźnionych emeryturach, zmęczeniu i wypaleniu zawodowym, o poszukiwaniu nowych wyzwań, a także o niezadowalających wynikach. Zdaniem Krissa, o ile w czasie pandemii i dużej niepewności spółki ostrożnie wymieniały szefów (zgodnie z zasadą, że nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę), to teraz chętniej decydują się na taki krok. Tym bardziej, że również sami top menedżerowie są częściej otwarci „na nowe możliwości”.

Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu
Rynek pracy
Więcej dobrze płatnej pracy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek pracy
Młodzi z pokolenia Z cenią dobre staże