Aktualizacja: 11.12.2024 23:28 Publikacja: 28.10.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
38 proc. firm budowlanych wskazało w październikowym badaniu GUS niedobór wykwalifikowanych pracowników jako jedną z barier w swej działalności. Jednak tych wskazań jest już wyraźnie mniej niż miesiąc czy rok wcześniej, gdy wymieniało ją ponad 40 proc. pracodawców, co potwierdza schłodzenie koniunktury w tej branży.
Podobnie jest w przemyśle, gdzie teraz mniej niż co trzecia z firm mówi o barierze niedoboru fachowców i specjalistów, podczas gdy przed rokiem hamowała ona prawie 40 proc. zakładów. Największą zmianę widać w mocno dotkniętej przez spowolnienie gospodarcze branży drzewnej i meblarskiej. O ile w październiku 2021 r. ponad połowa producentów mebli narzekała na deficyt fachowców, o tyle teraz niespełna 30 proc. Dużo większą barierą jest dla branży niedostateczny popyt w kraju (45 proc.) i za granicą (51 proc.).
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
W kontekście obowiązku odprowadzania należności do ZUS liczy się okres podlegania ubezpieczeniom, a nie moment przelewu pensji.
51,6 miliarda funtów wyniosły wpływy brytyjskiej gospodarki z turystyki w 2023 roku. To pokazuje znaczenie tej gałęzi gospodarki dla kraju, ale utrzymanie tej koniunktury jest zagrożone - ostrzega organizacja branżowa ABTA w apelu do rządzących.
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń emerytalno-rentowych w praktyce często budzi wątpliwości, jednak w judykaturze można znaleźć wypowiedzi, które, będąc ogólnymi, stanowią punkt odniesienia (wyznacznik) wykładni przepisów regulujących ten zwrot.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
W listopadzie do ZUS trafiło ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną.
Start-up Flexee nawiązał współpracę z Visą i wprowadza nowatorski benefit dla pracowników, który pozwoli im kupować posiłki w sklepach oraz zamawiać jedzenie online.
W publikowanych ofertach zatrudnienia pracodawcy mają przedstawiać wysokość pensji proponowanej kandydatom na dane stanowisko.
Chociaż w planach na I kwartał 2025 r. więcej firm ma wzrost niż spadek zatrudnienia, to przewaga optymistów jest obecnie mniejsza niż przed rokiem. Na plus wyróżniają się firmy technologiczne i TSL.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas