Przeciwatomowy bunkier z czasów NRD wystawiony na sprzedaż za 1 mln euro

Niemieckie małżeństwo chce za mln euro sprzedać bunkier z czasów NRD w pobliżu miejscowości Pasewalk na Pomorzu Przednim. Dziennik „Bild” twierdzi, że jest już kilku zainteresowanych.

Publikacja: 28.02.2024 22:42

Niemieckie małżeństwo chce za mln euro sprzedać bunkier z czasów NRD

Niemieckie małżeństwo chce za mln euro sprzedać bunkier z czasów NRD

Foto: Adobe Stock

Właściciel bunkra Heinz Fuhrmann nazywa obiekt schronem atomowym, ponieważ rzekomo może wytrzymać atak nuklearny.

NRD-owski bunkier ma 950 metrów kwadratowych i znajduje się na terenie o powierzchni około trzech hektarów. Zbudowany został w latach 80. XX wieku - informuje "Bild".

Prawdopodobnie bunkier miał zapewniać krajowe połączenia komunikacyjne na wypadek katastrofy lub wybuchu wojny.

Heinz Fuhrmann razem z żoną Gertraud Tilscher kupił bunkier w Pasewalku cztery lata temu. Początkowo chciał go wynająć tzw. preppersom, czyli ludziom, którzy przygotowują się na katastrofy. Jednak okazało się, że nie było chętnych.

Czytaj więcej

Nazistowska wieża-bunkier zmieni się w luksusowy hotel z ogrodem na dachu

Przeciwatomowy bunkier za 1 mln euro

Więc teraz postanowił go sprzedać za milion euro. Bunkier znajduje się w malowniczym lesie i ma zasilanie oraz instalację wodną, system wentylacji i działające toalety i łazienki a także duży garaż na kilka samochodów. A także dwupiętrowy budynek biurowy.

W czasach NRD w budynkach biurowych oficjalnie mieściła się poczta. Prawdopodobnie były to jednak bardziej pozory niż rzeczywistość. Fuhrmann uważa, że w bunkrze mieściła się stacja podsłuchowa Stasi.

Nie wiadomo dla kogo wybudowano bunkier. Jednak zdaniem obecnego wściela mógł się w nim w razie zagrożenia schronić był minister obrony NRD Heinz Hoffmann wraz z rodziną, który miał w pobliżu daczę.

Początkowo Heinz Fuhrmann chciał nawet sam przenieść się do bunkra. „Ale moja żona była temu przeciwna” – powiedział „Bildowi”. Obcy wciąż zakradali się na miejsce i wyrządzali szkody. Obecnie teren jest zabezpieczony alarmem i monitoringiem.

Czytaj więcej

Luksusowa willa z atomowym bunkrem

To nie jedyny bunkier w Niemczech na sprzedaż

W zeszłym roku wystawiono na sprzedaż bunkier pomiędzy Bad Sülze i Tribsees w powiecie Vorpommern-Rügen, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie – pisze portal svz.de. W tzw. głębokim bunkrze Eichenthal na 1800 m2, z betonowymi ścianami o grubości metra i na dwóch piętrach, mała jednostka łączności złożona z 40 żołnierzy Nationale Volksarmee – sił zbrojnych Niemieckiej Republiki Demokratycznej, miała przekazywać zakodowane wiadomości do odległego sztabu dowodzenia w Moskwie po ataku nuklearnym. Nad podziemnym bunkrem znajduje się również budynek o wysokości 500 metrów kwadratowych, w którym znajduje się pięć hermetycznie zamykanych komór. Właściciel bunkra Götz Thomas Wenzel chce sprzedać nieruchomość za 1,7 mln euro.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu