Prezes Evergrande stracił luksusową willę w Hongkongu

Posiadłość należąca do prezesa firmy deweloperskiej Evergrande Group w prestiżowej enklawie mieszkalnej The Peak w Hongkongu została przejęta przez państwowego pożyczkodawcę China Construction Bank (Azja) - podał lokalny serwis informacyjny HK01.

Publikacja: 03.11.2022 09:21

Prezes Evergrande Hui Ka Yan

Prezes Evergrande Hui Ka Yan

Foto: Bloomberg

Posiadłość o powierzchni 465 metrów kwadratowych została wyceniona - według informacji serwisu HK01 - na 700 milionów HK, czyli około 420 milionów złotych.

Evergrande Group był drugą co do wielkości sprzedaży firma deweloperską w Chinach, z siedzibą w Shenzhen. W połowie 2021 roku okazało się, że firma jest mocno zadłużona i nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań. W marcu tego roku Evergrande oraz jej dwie spółki zależne zawiesiły notowania na giełdzie w Hongkongu.

Czytaj więcej

Nieruchomości ciążą chińskim bankom. Oszacowano najgorszy scenariusz

Prezes Evergrande Hui Ka Yan jest jednym z najbardziej znanych biznesmenów w Chinach i miliarderem. Hui jest też największym udziałowcem China Evergrande Group, posiadającym prawie 60 procent akcji według danych z grudnia 2021 roku.

W 2017 roku jego majątek wyceniano na 45,3 miliarda dolarów, co dało mu 3 miejsce na liście najbogatszych obywateli Chin w 2020 roku. Jednak jego majątek znacznie się skurczył w wyniku problemów formy, której jest prezesem i jest wyceniany obecnie na „zaledwie” - według Bloomberg Billionaires Index - 6,2 miliarda dolarów.

Prezes Evergarde jest też wciąż właścicielem rezydencji w Londynie o wartości 227 milionów dolarów – informuje Reuters.

Czytaj więcej

Chińskie władze kazały bankom wspierać deweloperów

Evergrande nie komentuje zajęcia willi swojego prezesa. Koncern, który jest obarczony łącznymi zobowiązaniami przekraczającymi 300 miliardów dolarów, stracił już część swoich aktywów, zarówno w Chinach kontynentalnych, jak i Hongkongu, które zostały przejęte przez wierzycieli. Jednak zajęcie willi Hui Ja tana to pierwszy przypadek się gania przez wierzycieli po osobisty majątek prezesa. Okazuje się, że willa była zastawem w zamian za pożyczkę w CCB. Prezes Hui jest właścicielem dwóch innych luksusowych domów na tym samym osiedlu w dzielnicy The Peak, które zostały zastawione w Orix Asia Capital Ltd w listopadzie 2021 roku.

Główne aktywa koncernu Evergrande w Hongkongu – jej siedziba i ogromna działka rolna – zostały w tym roku zajęte przez wierzycieli.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie