Wcześniej na import pszenicy GMO i produktów z niej zgodziły się Australia, Nowa Zelandia i Brazylia. — Nigeria poinformowała Bioceres o zatwierdzeniu pszenicy HB4 — poinformowała Reutera przedstawicielka argentyńskiej firmy biotechnologicznej. Pokazała również zezwolenie władz Nigerii.

Dokument wydany przez krajową agencję zarządzania biobezpieczeństwem (NBMA) zezwala na „import genetycznie zmodyfikowanej pszenicy IND-00412-7 przeznaczonej do żywności, paszy dla zwierząt i do mielenia”, jest ważne do lipca 2025.

Nigeria zamierza sprowadzić w kampanii 20122-23 6,5 mln ton tego ziarna — wynika z danych resortu rolnictwa USA. Rząd Argentyny zatwierdził pszenicę GMO w 2020 r., a w tym roku pozwolił sprzedawać ziarno siewne GMO rolnikom, choć Bioceres nie rozpoczęła jeszcze jego sprzedaży.

Grupo Bioceres z Rosario w stanie Santa Fé założona w 2001 r. (obroty w 2019 r. 62,5 mln dolarów, zysk netto 20,3 mln) jest firmą wyspecjalizowaną w zwiększaniu wydajności zbóż (pszenicy, soi) z hektara, producentem substancji odżywczych nowej generacji i środków ochrony upraw, korzystającą z technologii HB4. Jest obecna w 39 krajach, głównie w Argentynie, Brazylii, USA, Europie i w RPA, oferuje 300 wyrobów.