Reklama
Rozwiń
Reklama

Bohaterowie spoza kanonu

Publikacja: 24.06.2011 03:35

Laureci I etapu konkursu „Rówieśnicy”

Laureci I etapu konkursu „Rówieśnicy”

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

– Nie jest dobrze, gdy historia jest zawłaszczana wyłącznie przez wielkich bohaterów. Dlatego z zachwytem patrzę na to, jak wy odkrywacie w swoich środowiskach tych, którzy nie weszli do oficjalnego kanonu – chwalił laureatów I etapu konkursu „Rówieśnicy" przewodniczący jury, reżyser dokumentalista Maciej Drygas. Konkurs dla uczniów szkół średnich i gimnazjów zorganizowało Muzeum Historii Polski.

Jego uczestnicy mieli opisać swoich rówieśników, którzy w latach 1945 – 1989 walczyli o niepodległość Polski lub w inny sposób sprzeciwiali się narzuconej komunistycznej władzy. Na konkurs wpłynęło 70 prac z całej Polski.

Pierwszą nagrodę zdobyli uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Joanna Lewoc, Zuzanna Bilibin i Kacper Rozmysłowski za pracę o Marianie Piekarskim. W czasie II wojny światowej Piekarski wstąpił do Armii Krajowej. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej w 1945 roku uwolnił sześciu członków AK, przetrzymywanych przez NKWD. W czerwcu 1946 roku został aresztowany przez UB. Mimo okrutnego śledztwa nikogo nie wydał. Po pokazowym procesie  został skazany na karę śmierci. – Miał wtedy 19 lat – opowiada Joanna Lewoc.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli Adam Hajduk, Marcin Dudkiewicz i Wojciech Krzyżanowski z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Opisali historię Mieczysława Smalca ps. Sułtan, założyciela Tajnego Związku Harcerstwa Polskiego, który w latach 1950 – 1953 działał na terenie Lubelszczyzny. „Sułtan" został za to skazany na śmierć. Wyrok zamieniono na karę więzienia. Uwolniony w 1959 roku, przez następne 40 lat nieustannie inwigilowany.

Jury w I etapie przyznało sześć nagród głównych i dwa wyróżnienia. II etap konkursu to warsztaty w PWSFTiT w Łodzi, podczas których uczestnicy nagrają etiudy filmowe o swoich bohaterach.

Reklama
Reklama
Publicystyka
Jerzy Surdykowski: Oczy Dzieciątka i sedno naszej wiary
Publicystyka
Ambasador Norwegii: Niezawodni partnerzy w niepewnych czasach
Publicystyka
Rzecznik Muzeum Historii Polski o okrągłym stole: To dobra decyzja ponad podziałami
Publicystyka
Marek A. Cichocki: Czas Kissingerów i Brzezińskich dobiegł końca
Publicystyka
Kazimierz M. Ujazdowski: Suwerenny Trybunał Konstytucyjny bez pomocy TSUE
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama