Na początek będzie optymistycznie: „Rzeczpospolita” informuje o odkryciu naukowców, które – jeśli dalsze testy potwierdzą jej skuteczność – może uratować miliony istnień ludzkich. Szczepionka na raka sprawdziła się już w testach na zwierzętach. I uodporniła troje pacjentów z czerniakiem. 

„Dzieciom podstawiamy nogę” – tak „Gazeta Wyborcza” tytułuje tekst o badaniach UNICEF, z których wynika, że Polska nie umie zapewnić równych szans wszystkim dzieciom, które – uwaga – są w naszym kraju wyjątkowo nieszczęśliwe. W cytowanym przez „Wyborczą” rankingu jesteśmy na dalekim 27 miejscu spośród 35 sklasyfikowanych państw. Pierwsi są Duńczycy.

Nie zabijajcie Ubera – taki apel do państw członkowskich UE wygłosi dzisiaj zdaniem „Rzeczpospolitej” Komisja Europejska, która przygotowała wskazówki jak traktować firmy i serwisy tzw. gospodarki współdzielenia. Generalna zasada – nie zakazywać., bo zwiększają konkurencyjność gospodarki.

Skorośmy przy Uberze, to informacja z „Financial Times”: saudyjski fundusz państwowy przejmuje właśnie warte 3,5 mld dol. udziały w tym pogromcy korporacji taksówkowych.

Bruksela bierze się za ziemię rolną – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, że Komisja Europejska dała Słowacji, Litwie, Łotwie i Bułgarii dwa miesiące na zmianę przepisów o nabywa iu gruntów.

W „Wyborczej” koncertowy rozkład jazdy na tegoroczne lato – od Eltona Johna po Black Sabbath. Gdzie i kiedy wystąpią w Polsce. Lista jest naprawdę długa, będzie czego słuchać.

A kto lubi raczej czytać niż słuchać i – tu zacytuję mistrza Wojciecha Młynarskiego – „posiada język obcy”, powinien zajrzeć do przeglądu książek polecanych na lato przez międzynarodową edycję szacownego „The New York Timesa”

Na koniec polecam niezwykle interesujący wywiad z „Rzeczpospolitej” z kończącym właśnie kadencję prezesem NBP Markiem Belką. Ale żeby spełnić obietnicę (dziś żadnej polityki) zacytuję tylko jeden postulat prezesa: „więcej matematyki w szkołach”. Święta racja, ale za takie poglądy ani jego, ani mnie młodzież nie pokocha.