Ambasador USA przy NATO o bezpieczeństwie europejskim

Obecnie ponad 30 państw pracuje nad skonstruowaniem coraz bardziej zaawansowanych technicznie pocisków rakietowych. Chcąc bronić się przed tym poważnym zagrożeniem, sojusz musi uruchomić równie poważne środki obronne – pisze ambasador USA przy NATO.

Aktualizacja: 28.04.2015 00:30 Publikacja: 26.04.2015 22:05

Douglas Lute

Douglas Lute

Foto: materiały prasowe

Pod koniec tego miesiąca za sprawą USA możliwości obronne systemu obrony antyrakietowej (BMD) NATO wzrosną o dobre 9 tysięcy ton. Zacumowanie u brzegów Hiszpanii amerykańskiego okrętu „Porter", trzeciego w tym regionie statku realizującego antybalistyczny program obronny BMD-Aegis, oznacza, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wywiązują się z zobowiązania do zwiększania skali ochrony swoich europejskich sojuszników odczuwających zagrożenie w związku z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Czwarta jednostka pływająca – amerykański okręt „Carney" – dotrze w rejon Morza Śródziemnego jesienią br.

Zwiększy dziesięciokrotnie

Oprócz czterech okrętów klasy BMD-Aegis do końca roku pełną funkcjonalność osiągnie znajdujący się w rumuńskim Deveselu śródlądowy moduł BMD, znany jako Aegis Ashore, również wyposażony w możliwości rozpoznawania i niszczenia pocisków przeciwnika. Moduł Aegis Ashore ma te same możliwości obronne co okręty klasy Aegis, tyle że jest nieruchomy, przypisany do konkretnej lokalizacji. Połączenie możliwości okrętów klasy Aegis i modułu Aegis Ashore oraz postęp w dziedzinie nasłuchu, przechwytywania i niszczenia zwiększą blisko dziesięciokrotnie zdolność NATO do ochrony społeczeństw, terytorium, sił zbrojnych Europy w stosunku do zadeklarowanych przez sojusz na szczycie w Chicago w roku 2012 („Interim BMD Capability").

System obrony antyrakietowej NATO jest zaawansowanym technicznie rozwiązaniem, doskonalonym przez partnerów po obu stronach Atlantyku. Stany Zjednoczone są zdecydowane wywiązywać się z podjętych w ramach tej inicjatywy zobowiązań na równi z resztą sojuszników. NATO postanowiło wstępnie podjąć misję tworzenia systemu obrony antyrakietowej na szczycie w Lizbonie w roku 2010. Od tego czasu działania trwały nieprzerwanie, w miarę jak kolejni sojusznicy deklarowali udział poprzez udostępnienie swego terytorium lub rozwiązań technicznych. Począwszy od roku 2013, USA, Niemcy, Hiszpania i Holandia lokują elementy systemu obrony antyrakietowej Patriot w Turcji, gdzie funkcjonują one pod nadzorem i dowództwem NATO. W Hiszpanii stacjonują na stałe okręty amerykańskie stanowiące część systemu obrony, w Turcji zaś znalazł się radar naziemny, stanowiący ważne ogniwo tego systemu.

System obrony antyrakietowej NATO nie jest skierowany przeciw Rosji i w żaden sposób nie ograniczy ani nie zmniejszy rosyjskich zdolności odpierania zagrożeń

W Niemczech, w bazie Ramstein, znajdują się stanowiska dowodzenia i kontroli sprawowanej z wykorzystaniem oprogramowania zaprojektowanego i zainstalowanego przez NATO. Polska, podobnie jak Rumunia, udostępniła teren na instalację modułu Aegis Ashore, który osiągnie pełną funkcjonalność w roku 2018. Holandia jest w trakcie modernizacji swoich fregat, które w przyszłości przyczynią się do funkcjonowania czterech morskich radarów wczesnego ostrzegania. Dania zobowiązała się do przygotowania systemu umieszczonych na jednostkach pływających czujników rozpoznawczych stanowiących część systemu obrony antyrakietowej. Natomiast wielu członków sojuszu przyczynia się do zwiększenia możliwości obronnych NATO, uczestnicząc na całym obszarze działania sojuszu w doskonaleniu poszczególnych elementów systemu BMD. Podejmowane w tym kierunku działania stanowią świetny przykład gotowości NATO do instalowania najnowocześniejszych i najsprawniejszych rozwiązań.

Wykorzystanie energii kinetycznej

Okręt USS „Porter", podobnie jak USS „Cook" i USS „Ross", jest wysoko wyspecjalizowanym, wielozadaniowym niszczycielem wyposażonym – oprócz standardowych środków obrony przed atakiem lądowym, morskim i powietrznym – w systemy rozpoznawania, przechwytywania i niszczenia pocisków balistycznych. Zainstalowany na okręcie system radarowy Aegis jest w stanie śledzić sytuację na lądzie, w powietrzu i na morzu z misją wykrywania, przechwytywania i niszczenia wszelkich pojawiających się zagrożeń, które godziłyby w członków NATO. USS „Porter", niezależnie od udziału w misji obrony przeciwrakietowej, będzie brał udział w innych działaniach obronnych sojuszu, w tym w operacjach zwiększających bezpieczeństwo żeglugi oraz w poligonowych ćwiczeniach dwu- i wielostronnych.

Warto podkreślić, że system obrony przeciwrakietowej NATO stanowi inicjatywę w pełni obronną, mającą na celu przechwytywanie i niszczenie pocisków rakietowych w locie, w tym głowic bojowych i innych rodzajów broni masowego rażenia, które mogłyby być przenoszone przez pociski. Pociski przechwytujące i niszczące nie są wyposażone w żadne głowice zawierające środki wybuchowe. Do niszczenia nadlatujących głowic bojowych przeciwnika wykorzystują wyłącznie energię kinetyczną wyzwalaną w momencie zderzenia.

BMD NATO ma na celu obronę społeczeństw, terytoriów i sił zbrojnych europejskich członków sojuszu przed zagrożeniami, których liczba rośnie w związku z rozpowszechnieniem się pocisków rakietowych. Ich zasięg i możliwości niszczące zwiększają się w szybkim tempie. Obecnie ponad 30 państw pracuje nad skonstruowaniem coraz bardziej zaawansowanych technicznie pocisków rakietowych. Chcąc się bronić przed tym poważnym zagrożeniem, sojusz musi uruchomić równie poważne środki obronne. Możliwość przeciwstawienia się zagrożeniu, jakie stanowi atak rakietowy pochodzący spoza obszaru euroatlantyckiego, jest jednym z zadań z zakresu bezpieczeństwa zbiorowego, którym NATO pragnie sprostać. Należy stwierdzić z całą mocą, że system obrony antyrakietowej NATO nie jest skierowany przeciw Rosji i w żaden sposób nie ograniczy ani nie zmniejszy rosyjskich zdolności do odpierania zagrożeń.

Sprostanie nowym wyzwaniom

We wrześniu ub. roku podczas szczytu w Walii przywódcy sojuszu po raz kolejny podkreślili wagę doskonalenia możliwości NATO w zakresie odpierania nowych zagrożeń. W tym roku, wraz z przybyciem do Europy USS „Porter" i USS „Carney" oraz instalacją modułu Aegis Ashore, NATO dokona znaczącego kroku w kierunku pełnego wykorzystania potencjału obronnego systemu BMD. Tym samym sojusz północnoatlantycki po raz kolejny udowadnia, że jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom – tak jak to robi od ponad 65 lat.

—tłum. Małgorzata Urbańska

Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji

Publicystyka
Kazimierz Groblewski: Sztaby wyborcze przed dylematem, czy już spuszczać bomby na rywali
Publicystyka
Jędrzej Bielecki: Karol Nawrocki w Białym Domu. Niedźwiedzia przysługa Donalda Trumpa
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne