Czterdziestoletni pacjent otrzymał zeskanowaną i wydrukowaną w 3D protezę oka w Moorfields Eye Hospital w Wielkiej Brytanii. Sztuczne oko nie pozwala widzieć, ale jest zdecydowanie bardziej estetyczne niż nienaturalne, tradycyjne protezy.

Aby stworzyć tę wyjątkową protezę, oko pacjenta zostało zeskanowane i wymodelowane za pomocą specjalnego oprogramowania. Dane przeniesiono do drukarki 3D, która znajduje się w Niemczech. Sztuczne oko, imitujące oko pacjenta było gotowe po dwóch i pół godzinach. Następnie został przesłane do okulistów w szpitalu Moorfields w celu wykonania niezbędnych poprawek.

Proces tworzenia protezy w 3D trwa od dwóch do trzech tygodni. Dla porównania produkcja tradycyjnej protezy zajmuje około sześciu tygodni i obejmuje kilka etapów, w tym malowanie ręczne.

Drukowane oko wygląda znacznie bardziej realistycznie niż inne protezy: zapewnia głębię źrenicy, przepuszczając światło, na co nie pozwalają zwykłe protezy. W protezach tradycyjnych tęczówkę maluje się ręcznie na krążku osadzonym w oku, więc światło nie przenika.

Zespół, który pracował nad tą bioinspirowaną protezą wyraża nadzieję, że ten innowacyjny proces produkcji nie tylko poprawi estetykę protez, ale też znacznie przyspieszy czas oczekiwania na protezę oka.